The relationship between cognitive emotion regulation and negative emotions moderated by exposure to traumatic news
Bilişsel duygu düzenleme ile olumsuz duygular arasındaki ilişkide travmatik haberlere maruziyetin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 893312
  2. Yazar: BÜŞRA NUR DELİVELİ TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE İKİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile travmatik haberlere maruz kalmayla ilişkili duyguları araştırmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda iki çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma 1'de (n = 72) travmatik haberler belirlenmiş olup, Çalışma 2'de (n = 120) ise bu haberler ve Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği kullanılarak katılımcıların bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve duyguları değerlendirilmiştir. Çalışma 2'de veri analizi, tanımlayıcı istatistikler, t-test analizi ve düzenleyici değişken analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre, travmatik haberlere maruz kalanlar, nötr haberlere maruz kalanlara göre daha yüksek şiddette olumsuz duygu yaşamıştır. Düzenleyici değişken analizine göre travmatik haberlere maruz kalanlar tekrar eden düşüncelere odaklanmayı strateji olarak kullandıklarında daha fazla olumsuz duygulanım yaşamıştır. Ayrıca, erkekler ve kadınlar diğerlerini suçlama, felaketleştirme, tekrar eden düşüncelere odaklanma, plan yapmaya yeniden odaklanma, olumlu yeniden değerlendirme stratejilerinde farklılık göstermiştir. Sonuç olarak, travmatik haberlere maruz kalmanın duygular üzerinde olumsuz etkisi olduğu görülmektedir. Kullanılan bilişsel duygu düzenleme stratejisine göre bu etki azaltılabilir ya da ortadan kaldırılabilir. Psikoterapilerde ve önleyici hizmetlerde tekrar eden düşüncelere odaklanmak önemlidir. Bu çalışma ile haberlerin insanlar üzerindeki etkisine ve insanların bilişsel ve duygusal süreçlerine ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between cognitive emotion regulation strategies and emotions associated with exposure to traumatic news. Two studies were conducted in this context. In Study 1 (n = 72), traumatic news items were identified, while in Study 2 (n = 120), participants' cognitive emotion regulation strategies and emotions were assessed using the traumatic news selected, Demographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, and Positive and Negative Affect Scale. In Study 2, data analysis was conducted using descriptive statistics, t-test analysis, and moderation analysis. According to the findings, those exposed to traumatic news experienced more intense negative emotions compared to those exposed to neutral news. The moderator variable analysis showed that individuals exposed to traumatic news experienced greater negative emotion when they used rumination as a coping strategy. The results also showed that men and women show differences in cognitive emotion regulation strategies. In conclusion, it was observed that exposure to traumatic news has a negative impact on emotions. This effect can be mitigated or eliminated depending on the cognitive emotion regulation strategy used. Focusing on rumination is considered important, especially in psychotherapies and preventive approaches. This study highlights the impact of news on people and their cognitive and emotional processes.