Türkiye'deki yüksek din öğretimi kurumları programlarının öğretmen yetiştirme bakımından değerlendirilmesi
An evaluation of the programmes in the institutions of the higher religious education in respect of teacher training
- Tez No: 89334
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN PARLADIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu araştırmada, 1982 öncesi yüksek din öğretimi kurumlarının programları ve günümüzün DKAB ve İHL MD öğretmenlerini yetiştiren İlahiyat Fakültesi programı öğretmen yetiştirme bakımından değerlendirilmiş ve nasıl olması gerektiği belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulamalı bir araştırma olan bu çalışmada literatür taraması ile birlikte betimleme yöntemi kullanılmış, mevcut durum ve problemlerle ilgili görüş ve önerilerin tesbiti için konunun ilgilileri olan İlahiyat Fakültesinin öğretim elemanları, öğrencileri ile DKAB ve İHL. MD Öğretmenlerinin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın giriş kısmında konunun tanımı, araştırmanın amacı, önemi, kapsamı ve metodu hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde öğretmenin çeşitli bakımlardan önemi üzerinde durulduktan sonra aynı zamanda öğretmen yetiştiren bir meslek okulu da olan medresenin özellikle son dönemi programlan incelenmiş, daha sonra Cumhuriyet dönemi yüksek din öğretimi kurumları programlan günümüze kadarki tarihi süreçte din eğitimi ve öğretimi alanına öğretmen yetiştirme bakımından değerlendirilmiştir. Bulgular ve yorumlannın yer aldığı ikinci bölümde mevcut durum ve problemlerle ilgili öğretim elemanları, öğrenciler ve öğretmenlerin görüş ve önerilerine yer verilmiş, elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın özeti yapılarak, sonuç ve önerilerle birlikte geliştirilen iki model sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to estimate and evaluate the programmes in the instituations of higher religious education before 1982 and the current ones in the Divinity Faculties in which prospect teachers of religious education are trained. This research tried to use survey method, and take advantage of the questionnaires which were applied ameng the teching stoff and the students of Divinity Faculties (in Turkey), teachers of religion. The introduction deals with aim, importance, comprehensiveness and method of this study. The first chapter examines the importance of teacher; the latest programmes of »medrese"; and the programmes of the institutions of higher religious education in the (Turkish) Republic Period. The second chapter tries to analyse current situation and some problems of education and to comment data which were collected from teaching stuff, teachers and students. The third chapter includies the conclusion of this study, and two methods which were developed.