Öğretmenlerin Türkçe dil becerileri yeterliliğiyle ilgili okul yönetici görüşlerinin incelenmesi
Investigation of school administrators' opinions on teachers' Turkish language skills proficiency
- Tez No: 893343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KÖYBAŞI ŞEMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin Türkçe dil becerilerini nasıl gösterdiklerini, çalıştıkları kurumlardaki okul yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda ortaya çıkarmaktır. Dil becerileri yeterliliği hem öğretmenlerin işlerini yapmalarını avantajlı kılarken hem de eğitim faaliyetleri dışında çevresiyle yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçer. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin Türkçe dil becerilerinin güçlü ve zayıf alanlarının belirlenmesi ve zayıf yönlerin güçlendirilmesi konusunda bir delil sağlaması açısından önemlidir. Okul yaşamına etki eden dil becerilerinin hangisinin ağırlıklı olduğu ve güçlendirilmesi gerektiği üzerine önerilere dayanak oluşturması amacıyla öğretmenlerin Türkçe dil becerileri yeterlilik alanları olan dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerileri çalıştıkları okullardaki okul yöneticilerine sorulmuş ve dil becerileri yeterliliğinin okul kültürüne ve okul iklimine nasıl yansıdığı değerlendirilmiştir. Bu araştırmada öğretmenlerin Türkçe dil becerilerini nasıl gösterdiklerini, çalıştıkları kurumlardaki okul yöneticilerinin bakış açılarından ortaya çıkarmak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmaya katılacak okul yöneticilerinin seçiminde araştırma sorularıyla ilgili yeterli bilgi ve tecrübeye sahip, araştırılan olguyu deneyimlemiş katılımcıların seçilmesi sağlanarak araştırmanın amacı gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle çalışma grubunun belirlenmesinde, katılımcılar çeşitlendirilerek birden çok değişkeni dikkate almak adına amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu Sivas il merkezinde görev yapan 30 okul yöneticisi oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların büyük bir çoğunluğu öğretmenlerin Türkçe dil becerileri yeterliliği konusunda sorunların olduğunu, bu sorunların daha çok yazma ve konuşma becerilerinde olduğunu belirtmişlerdir. Dil becerisi yeterliliğinin gelişmiş olmasının okul iklimine ve okul kültürüne olumlu yansıyacağı ifade edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin aktif becerileri olan anlatma becerilerindeki sorunlardan hareketle öğretmenlerin bu becerilerinin geliştirilmesi amacıyla öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal how teachers demonstrate their Turkish language skills based on the perspectives of school administrators at the schools where they work. Language proficiency not only gives teachers an advantage in performing their jobs but also helps prevent potential conflicts with their surroundings outside of educational activities. The study's findings are significant in providing evidence to identify the strengths and weaknesses of teachers' Turkish language skills and to strengthen the weaker aspects. In order to provide a basis for recommendations on which language skills impact school life the most and which need to be strengthened, the study investigates the proficiency areas of teachers in listening, speaking, reading, and writing skills by consulting the opinions of school administrators in their respective institutions. The study also evaluates how language proficiency reflects on school culture and climate.In this research, a phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used to uncover how teachers demonstrate their Turkish language skills from the perspectives of school administrators. To achieve the study's objective, participants with sufficient knowledge and experience related to the research questions and who have experienced the phenomenon under investigation were selected. Therefore, to diversify the participants and consider multiple variables, the maximum variation sampling method, one of the purposeful sampling methods, was employed in selecting the study group. The study group consisted of 30 school administrators working in the central district of Sivas. Data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher. Descriptive analysis and content analysis methods were used to analyze the data. The results of the study revealed that the majority of participants indicated that there were problems with teachers' Turkish language proficiency, particularly in writing and speaking skills. It was expressed that improved language proficiency would positively reflect on school climate and culture. Based on the findings related to the challenges in teachers' active skills, particularly in expressive abilities, recommendations were developed to enhance these skills.