Kavram karikatürü öğretim aracının dördüncü sınıf yer kabuğu ve dünya'mızın hareketleri ünitesiyle ilişkili kavram yanılgılarının giderilmesindeki etkililiği
The effectiveness of the concept cartoon teaching tool in eliminating misconceptions related to the fourth grade earth's crust and earth's movements unit
  1. Tez No: 893342
  2. Yazar: EBRU MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kavram yanılgıları, bireylerde farkında olarak veya olmayarak var olan yanlış anlamalar bir diğer değişle yanlış inançlardır. Bu yanılgılar çoğu zaman küçük yaşlarda edinilip giderilmediği taktirde hayat boyunca devam eden bir süreci beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle kavramsal değişimi gerçekleştirebilmek ve kavram yanılgılarını giderebilmek adına alan yazında pek çok yöntem ve teknik mevcuttur. Bu çalışmada kavram karikatürü yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, 4. Sınıf müfredatındaki ilk içerik olan“Yer Kabuğu ve Dünya'mızın Hareketleri”ünitesinde yer alan kavram yanılgılarının belirlenmesi ve bu kavram yanılgılarının kavram karikatürleri aracılığıyla giderilmesidir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Uygulama süreci Mardin ilinin Kızıltepe ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulunun 4. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan , 9'u erkek 16'sı kız olmak üzere toplamda 25 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışma toplamda 6 hafta sürmüştür. Bu çalışmada, daha kapsamlı bir inceleme gerçekleştirebilmek adına nitel ve nicel verilerin aynı çalışmada toplandığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, karma araştırma desenlerinden birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma verileri Yer Kabuğu Ve Dünya'mızın Hareketleri Ünitesi Üç Aşamalı Testi, Zihinsel Model Belirleme Testi ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu araçlarını kullanılarak edinilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 21 programı kullanılarak bağımlı örneklemler için t testi uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler, kavram karikatürü öğretim aracının öğrencilerin kavram yanılgılarını giderme noktasında büyük oranda başarılı olduğu sonucunu göstermektedir. Öğrencilerin görüşlerine bakıldığında ise kavram karikatürü öğretim aracının oldukça başarılı bulunduğu, dersi eğlenceli ve etkili hale getirdiği gibi yanıtların çoğunlukta olduğu görülmektedir. Kavram karikatürü öğretim aracının kavram yanılgılarının giderilmesindeki rolünün araştırılmış olduğu bu çalışma, bu konuda araştırma yapacak olan pek çok araştırmacıya yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Misconceptions are misunderstandings that exist in individuals with or without awareness, in other words, false beliefs. These misconceptions are often acquired at a young age and are not eliminated, a process that continues throughout life. For this reason, there are many methods and techniques in the literature to realize structural change and eliminate misconceptions. This general concept cartoon method was used. The purpose of this use is to identify the misconceptions in the“Earth Crust and Movements of Our Earth”unit, which is the first content in the 4th grade curriculum, and to eliminate the concepts of these misconceptions. The research was conducted in the fall semester of the 2023-2024 academic year. The application process was completed with a total of 25 students, 9 boys and 16 girls, at the 4th grade level of a public primary school in Kızıltepe district of Mardin province. The study lasted 6 weeks in total. In order to achieve this success, a mixed research method, which explored qualitative and beautiful data, was used to carry out a more comprehensive examination. The study was conducted using the combination (variation) design, one of the mixed research designs. Research data were obtained using the Earth's Crust and Earth's Movements Unit Three-Step Test, Mental Model Identification Test and Semi-Structured Interview Form tools. In the analysis of quantitative data, t test for dependent samples was applied using SPSS 21 program. Content analysis was used to analyze qualitative data. The analyzes show that the concept cartoon teaching tool is largely successful in eliminating students' misconceptions.When we look at the opinions of the students, it is seen that the majority of the answers are that the concept cartoon teaching tool is quite successful and that it makes the lesson fun and effective. It is thought that this study, in which the role of the concept cartoon teaching tool in eliminating misconceptions has been investigated, will be a guide for many researcher who will do research on this subject.