Aerobik ve anaerobik testlerin zihinsel dayanıklılık ve psikolojik sağlamlık üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of aerobic and anaerobic tests on mental toughness and psychological resilience
  1. Tez No: 893358
  2. Yazar: RUKEN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. BETÜL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırma, aerobik ve anaerobik testlerin zihinsel dayanıklılık ve psikolojik sağlamlık üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Belirlenen amaç doğrultusunda araştırma, nicel araştırma türlerinden korelasyonel araştırma modeline uygun olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini 180 erkek sporcu oluşturdu. Aerobik performans Cooper Testi ve Yo-Yo Aralıklı Toparlanma testleri ile belirlenirken; anaerobik performans ise Dikey Sıçrama Testi ve Running Anaerobik Sprint Testi (RAST) ile belirlendi. Zihinsel dayanıklılık Erdoğan (2016) tarafından geliştirilen Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği ile, psikolojik sağlamlık ise Arslan (2015) tarafından geliştirilen Yetişkinler İçin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak tespit edildi. Verilerin çözümlenmesi GNU PSPP 0.10.1 istatistik paket programında yapıldı. Değişkeneler arası ilişki Pearson Korelasyon testi kullanılarak, etki ise R2 etki büyüklüğü değeri kat sayısı hesaplanarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aimed to investigate the effects of aerobic and anaerobic tests on Mental Toughness and psychological resilience. Material and Method: In line with the determined purpose, the research was conducted according to the correlational research model, one of the quantitative research types. The sample of the research consisted of 180 male athletes. Aerobic performance was determined by the Cooper Test and Yo-Yo Intermittent Recovery tests, while anaerobic performance was determined by the Vertical Jump Test and the Running Anaerobic Sprint Test (RAST). Mental Toughness was measured using the Mental Toughness Scale developed by Erdoğan (2016), and psychological resilience was measured using the Psychological Resilience Scale for Adults developed by Arslan (2015). Data analysis was performed using the GNU PSPP 0.10.1 statistical package program. The relationship between variables was evaluated using the Pearson Correlation test, and the effect was assessed by calculating the R2 effect size coefficient.