Down sendromlu bireylerde core stabilizasyon ve denge egzersizlerinin denge ve kas hipotonisine etkisi
The effect of core stabilization and balance exercises on balance and muscle hypotonia in individuals with down syndrome
- Tez No: 893359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Genel olarak literatür tarandığında core stabilizasyon ve denge egzersizlerinin sporcuların performansını artırmak için kullanıldığı çalışmalar ile karşılaşılmaktadır. Bu egzersizlerin direkt down sendromu ya da engelli bireylere yönelik yapılmadığı gözlenmiştir. Araştırmanın en önemli kısmı bu çalışmanın tamamen engelli bireylere nasıl bir etkisi olabileceğini kanıtlamak amacıyla yapılacak olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In general, when the literature is scanned, studies are encountered in which core stabilization and balance exercises are used to increase the performance of athletes. It has been observed that these exercises are not performed directly for Down syndrome or disabled individuals. The most important part of the research is that this study will be conducted entirely to prove what impact it can have on disabled individuals.