Sleeve gastrektomi uygulanan olgularda FT3/FT4 oranı, HOMA-IR, hepatik fibrozis belirteçleri, nötrofil/lenfosit oranının değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the changes of FT3/FT4 ratio, HOMA-IR, hepatic fibrosis markers, neutrophil/lymphocyte ratio in cases undergoi̇ng sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 966148
  2. Yazar: NUREL GYURSEL MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada sleeve gastroktemi geçiren bireylerin operasyondan önce ve postoperatif birinci yıl kontrollerinde verdiği rutin tetkiklerde ölçülen serum TSH, FT3, FT4, FT3/FT4, HOMA-IR, APRI, FIB-4 skoru ve NLO değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli retrosepktif olarak planlandı. Çalışmamıza Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi'nde alanında tecrübeli bir hekim tarafından aynı teknikle sleeve gastroktemi ameliyatı geçirmiş 64 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, preoperatif dönem ve postoperatif dönem 1. yıl kontrolünde bakılan tam kan sayımı, tiroid hormon profili (TSH, FT3, FT4), lipid profili (trigliserit, LDH, HDL, total kolesterol), APRI ve FIB-4 skorunun hesaplanması için karaciğer enzim değerleri (AST, ALT), HOMA-IR hesaplanması için açlık glukoz ve açlık insülin değeri, HbA1c ve VKİ değerleri araştırmacı tarafından hazırlanan hasta veri formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların 16'sı (%25,0) erkek, 48'i (%75,0) kadın idi. hastaların yaş ortalaması 35,73 yıl (minimum:22-maksimum:60) idi. Kadın hastaların preoperatif total kolesterol değerlerinin erkek hastalara kıyasla daha yüksek olduğu saptandı (p=0,025). Çalışma sonucuna göre postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, it was aimed to evaluate the changes in serum TSH, FT3, FT4, FT3/FT4, HOMA-IR, APRI, FIB-4 score and NLR measured in the routine examinations given in the preoperative and first-year controls of individuals who had sleeve gastrocemia. Materials and Methods: Our study was planned as a single-center, prospective study. Our study included 64 patients who had undergone sleeve gastroctomia surgery with the same technique by an experienced physician at Hatay Mustafa Kemal University Hospital. Demographic characteristics of the patients, preoperative period and postoperative period 1st year control, complete blood count, thyroid hormone profile (TSH, FT3, FT4) and lipid profile (triglyceride, LDH, HDL, total cholesterol) were recorded in the patient data form prepared by the researcher. Liver enzyme values (AST, ALT) were recorded to calculate APRI and FIB-4 scores, and fasting glucose and fasting insulin values, HbA1c and BMI values were recorded for HOMA-IR calculations. Results: Of the patients in our study, 16 (25.0%) were male and 48 (75.0%) were female.The mean age of the patients was 35.73 years (minimum:22-maximum:60). Preoperative total cholesterol values of female patients were found to be higher than male patients (p=0.025).