Ebeveynlerin kendi çocukluklarındaki örselenme yaşantıları ile 3-6 yaş arasındaki çocuklarının psikososyal durumu arasındaki ilişkide evlilik doyumunun aracılık rolü
The mediating role of marital satisfaction in the relationship between parents' own childhood trauma experiences and the psychosocial status of their children between the ages of 3-6
  1. Tez No: 893377
  2. Yazar: YAREN İLAYDA KORMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yürütülen bu çalışmada ebeveynlerin kendi çocukluklarında yaşadıkları örselenme yaşantıları ile 3-6 yaş arasındaki çocuklarının psikososyal durumu arasındaki ilişkide evlilik doyumunun aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları 18 yaş üstü ve 3-6 yaş aralığında çocuğa sahip 182 ebeveynden oluşmaktadır. Çalışmada Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği, 3-6 Yaş Çocuklar İçin Psikososyal Durum Değerlendirme Ölçeği-Ebeveyn Formu, Evlilik Doyum Ölçeği kullanılmıştır. İlişkisel tarama modelinde yürütülen araştırmada toplanan veriler yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Aracılık analizi maksimum likelihood kestirim yöntemi ile ölçüm ve yapısal model testleri olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Hem ölçüm hem de yapısal modellerde kabul edilebilir düzeyde uyum iyilikleri elde edilmiştir. Analiz sonucunda ebeveynlerin çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile 3-6 yaş aralığındaki çocuklarının psikososyal durumları arasındaki ilişkide evlilik doyumunun aracılık etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Bulgular, olumsuz çocukluk deneyimlerinin çocukların psikososyal işlevleri üzerinde olumsuz etkisinin olduğunu ve ebeveynlerin evlilik doyumunun da bu ilişkide çocukların psikososyal durumlarına aracılık yaparak bu olumsuz etkiyi düşürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
İSTANBUL, 2024 In this study, the mediating role of marital satisfaction in the relationship between parents' own childhood abuse experiences and the psychosocial status of their children aged 3-6 years was examined. The participants of the study consisted of 182 parents who were over the age of 18 and had children between the ages of 3-6. Demographic Information Form, Childhood Abuse Experiences Scale, Psychosocial Status Assessment Scale for 3-6 Year Old Children-Parent Form, Marital Satisfaction Scale were used in the study. The data collected in the study conducted in the relational survey model were analyzed with structural equation modeling. Mediation analysis was conducted in two stages: measurement and structural model tests with maximum likelihood estimation method. Acceptable levels of goodness of fit were obtained in both measurement and structural models. As a result of the analysis, it was determined that marital satisfaction mediated the relationship between parents' childhood abuse experiences and the psychosocial status of their children aged 3-6 years. The findings suggest that adverse childhood experiences have a negative impact on children's psychosocial functioning and that parents' marital satisfaction mediates this negative impact by mediating the psychosocial status of children in this relationship.