The effects of pandemic in the civil aviation sector: A research in European region
Sivil havacılık sektöründe pandeminin etkileri: Avrupa bölgesinde bir araştırma
  1. Tez No: 662387
  2. Yazar: MUSTAFA TEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışması, genel olarak pandemi döneminde havayolu şirketlerinin karşılaştığı finansal ve operasyonel kriz sorunlarının çözüm sürecindeki dönüşümü incelemektedir. Tezin temel amacı, Covid-19 salgınının etkisiyle sivil havacılık sektörünün operasyonel kimliğinin dönüşümünün detaylarını ortaya koymaktır. Bu vesileyle literatürdeki kavramsal unsurlar çalışmada ön plana çıkarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde salgın hastalıkların içeriği ile ilgili genel bir çerçeve bulunmakta ve salgın hastalıkların etkileri değerlendirilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde genel olarak sivil havacılık sektörü ile ilgili bir araştırma bulunmakta ve bu bölümde sektörün genel hatları, güncel değerler ile anlatılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise pandemi sürecinde sivil havacılık sektörünün genel durumu incelenmiştir. Bu bölümde pandeminin başta Türkiye ve dünya olmak üzere sivil havacılık sektörüne etkileri analiz edilmekte ve pandeminin etkisi ile sivil havacılık sektöründe yaşanan değişim ve dönüşümler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the transformation in the process of solving the financial and operational crisis problems faced by airline companies during the pandemic period in general. The main purpose of the thesis is to reveal the details of the transformation of the operational identity of the civil aviation industry with the impact of the Covid-19 outbreak. On this occasion, the conceptual elements in the literature are brought to the fore in the study. In the second part of the study, there is a general framework on the content of epidemic diseases and the effects of epidemic diseases are evaluated. In the third part of the study, there is a research on the civil aviation sector in general, and in this section, the general lines of the sector are tried to be explained with current values. In the fourth part of the study, the general situation of the civil aviation sector during the pandemic process is examined. In this section, the effects of the pandemic on the civil aviation sector, in particular Turkey and the world are analyzed and the changes and transformations experienced in the civil aviation sector are studied with the impact of the pandemic.