Grid integration strategies with the use of renewable energy deployment and grid resilience
Yenilenebilir enerji kullanımı ve şebeke esneklik kullanımı ile şebeke entegrasyon stratejileri
  1. Tez No: 893451
  2. Yazar: IHSAN ABDULKAREEM MOHSIN ALSHRAEEDAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik şebekesine entegre edilmesi stratejileri araştırılmaktadır. Bu çalışma özellikle güneş ve rüzgar enerjisi üzerine yoğunlaşmakta ve bunların İspanya şebekesine entegrasyonuna yönelik uygun önlemleri incelemektedir. Yürütülen araştırma, dört yıl boyunca elektrik tüketimi, üretim, fiyatlandırma ve hava durumu ile ilgili verileri topladı ve bunları uygun entegrasyon modellerini anlamak için analiz etti. Çalışmada, rüzgar ve güneş enerjisi üretimini tahmin etmek ve maliyet, talep, maliyet dikkate alınarak mümkün olan en iyi enerji üretim karışımını tanımlamak için regresyon analizi, korelasyon analizi ve tahmin yöntemleri ile optimizasyon teknikleri gibi çeşitli istatistiksel yöntemler ve modeller kullanılmıştır. ve sürdürülebilirlik. Sonuçlar, hava durumunun yenilenebilir enerji kaynaklarının çıktısında da önemli bir rol oynadığını gösteriyor ve yenilenebilir enerji odaklı bir şebekenin ne ölçüde daha verimli ve dayanıklı olabileceğini gösteriyor. Çalışma, geleceğe yönelik tahminlerin, şebeke geliştirme ve modernizasyonun, politika geliştirmenin, halkın katılımının ve araştırmanın sürekliliğinin kalitesinin artırılmasına yönelik önerilerle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the strategies of integrating renewable energy sources into the electrical grid. In particular, this study concentrates on solar and wind energy and examines suitable measures of their integration into the grid of Spain. The conducted research collected data on electrical consumption, generation, pricing, and weather for four years and analyzed them to understand the patterns of suitable integration . The study used several statistical methods and models such as regression analysis, correlation analysis, and forecasting methods, and optimization techniques to forecast the generation of wind and solar power and to define the best possible energy generation mix, taking into account its cost, demand, and sustainability. The results indicate that weather also plays a significant role in the output of renewable energy sources and demonstrate the extent to which a renewable energy-focused grid can be more efficient and resilient. The study concludes with recommendations to enhance the quality of future forecasting, grid development and modernisation, policy development, public engagement, and continuation of research.