The impact of thalidomide on immune checkpoints in dendritic cells
Talidomidin dendritik hücrelerdeki bağışıklık kontrol noktaları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 893455
  2. Yazar: NASTARAN AZAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA AYDEMİR AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Allergy and Immunology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dendritik hücreler (DC'ler) bağışıklık tepkisini düzenlemek için antijenleri etkili bir şekilde parçalar ve iletir. Dendritik hücreler (DC'ler) antijene özgü T lenfositleri aktive edebilir veya inhibe edebilir. Bir sakinleştirici olan talidomid, konjenital malformasyonlara neden olma eğilimi nedeniyle geri çekildi. Bu ilacın anti-inflamatuar ve anti-anjiyojenik özellikleri bağışıklık sistemini baskılamaya yardımcı olur. Bu araştırma, talidomidin monosit kaynaklı dendritik hücrelerde immünolojik kontrol noktası gen ifadesini nasıl etkilediğini incelemektedir. Talidomid, birden fazla hücresel sinyal yolunu bozar ve bağışıklık sistemini düzenlediği bilinmektedir. MACS, Ficoll işleminden sonra periferik kan mononükleer hücrelerinden (PBMC'ler) monositleri izole etmek için kullanıldı. GM-CSF ve IL-4, 6 kuyulu plakalardaki monositlere uygulandı. Bundan sonra, plaka 0C37 inkübatörüne kondu ve kontaminasyon açısından günlük olarak kontrol edildi. Üçüncü gün, kuyuların ortamının yarısı kademeli olarak sitokin içeren ortamla değiştirildi. Mo-DC farklılaşmasının akış sitometrisi ölçümünden sonra talidomid verildi. Talidomid tedavisini değerlendirmek için, mo-DC fenotipini araştırmak için akış sitometrisi kullanıldı. Tedavi gören ve görmeyen mo-DC gruplarında farklı kontrol noktalarıyla ilişkili bağışıklık genlerini ölçmek için gerçek zamanlı PCR yapıldı. Araştırma, talidomidin uygulamadan sonra dendritik hücrelerde CD86 ve HLA-DR ekspresyonunu artırdığını buldu. Bu nedenle, dendritik hücre büyümesini ve fonksiyon belirteçlerini etkileyebilir. Talidomid enjeksiyonundan sonra, dendritik hücrelerde (DC'ler) daha düşük seviyelerde immünolojik kontrol noktaları LAG3 ve VISTA vardı. Bu hücreler daha fazla B ve T-lenfosit zayıflatıcıya (BTLA) sahiptir. Bu deney, talidomidin DC hücrelerini hedef alabileceğini ve özelliklerini değiştirebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Dendritic cells (DCs) effectively break down and transmit antigens to modulate the immune response. Dendritic cells (DCs) may activate or inhibit antigen-specific T lymphocytes. Thalidomide, a sedative, was withdrawn due to its tendency to induce congenital malformations. Anti-inflammatory and anti-angiogenic properties help this medicine suppress the immune system. This research examines how thalidomide affects immunological checkpoint gene expression in monocyte-derived dendritic cells. Thalidomide disrupts multiple cellular signaling pathways and is known to regulate the immune system. MACS was used to isolate monocytes from peripheral blood mononuclear cells (PBMCs) after the Ficoll process. GM-CSF and IL-4 were applied to monocytes in 6-well plates. After that, the plate was put in a 0C37 incubator and checked daily for contamination. On day three, half of the wells' medium was gradually replaced with cytokine-containing media. After flow cytometry measurement of mo-DC differentiation, thalidomide was given. To evaluate thalidomide therapy, flow cytometry was used to investigate mo-DC phenotype. Real-time PCR was performed to measure immune genes associated with different checkpoints in mo-DC groups that got therapy and those that did not. The research found that thalidomide increased CD86 and HLA-DR expression in dendritic cells after administration. Thus, it may affect dendritic cell growth and function markers. After thalidomide injection, dendritic cells (DCs) had lower levels of the immunological checkpoints LAG3 and VISTA. These cells have more B and T-lymphocyte attenuators (BTLA). This experiment suggests that thalidomide may target DC cells and change their properties.