Sinematografik türlerde 'kötü olgusu' 'nun dışavurumu
The Expression of the evil phenomenon in cinematographic genre
- Tez No: 89346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET İnsanlığın ilk ortaya çıkmasıyla ve ağaçtan yasak elmanın kopartılmasıyla başlayan kötü olgusu, farklı aşamalardan geçerek günümüze kadar gelmiştir. Tarih boyunca kötü olgusunu, güçlü-güçsüz, ezen-ezilen, efendi-köle, bilgi- insan, teknoloji-insan, tanrı-şeytan, iyi-kötü vb. ikicilik kavramı içinde görebiliriz. İnsan yaşammı temelden ilgilendiren“kötü”kavramına, yaşamın her alanını kapsayan, kendi anlatım teknikleriyle yaşamm yeniden bir yorumu olan sinema'da kayıtsız kalamazdı. Doğuşunun ilk zamanlarından itibaren günümüze kadar, kendi içinde oluşturmuş olduğu tür'ler aracılığıyla ve her tür'ün kendi anlatım özelliklerine göre, "kötü olgusu*nu Sinema sanatı da kendine has özgün ve derin anlatımıyla işlemiştir. Kötü olgusu'nu ele alırken, Sinema Türleri'ne genel anlamda değinildiği ancak, bu türler içinde Western, Polisiye, Korku ve Bilimkurgu gibi türler yapıları gereği daha ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Beginning with first emergence of humanity and break off forbidden apple from the tree, evil phenomenan have come today through various stages. Throughtout histor, we can see evil phenomenon in the concept of dualism through strong/weak, opressor/oppressed, master/slave, knowledge/human, technology/human, God/devil, good/evil etc Covering every sphere of life and reinterpretation of life with its own tecniques of narration, cinema also couldn't stay indifferent to evil phenomenon that relates closely to human life. From its emergence up to now, through its genres which has been formed itself and according to its features of narration, art of cinema has also treated evil phenomenon with its own specific originality and deep concern. While searching about the evil phenomenon in cinema, it has beentreated cinematographic genre generally. But especially Western,Gangster, Horror and Science-fiction foreground. T.C ^rurfimamsveiH -HSfifl^