Kara Harp Okulu'nda uygulanmakta olan eğitim sisteminin liderlik yaklaşımı üzerine etkileri
The Effects of education system which is currently applying in land war school on leadership aproach
- Tez No: 89345
- Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz bilgi çağının gereği olarak baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojinin, muharebe alanına aynen yansıyacak olması, geleceğin lider/komutanlarının yetiştirilmesinden sorumlu olan eğitim kurumlarının eğitim ve öğretim felsefelerini tekrar gözden geçirmelerini zorunlu kılmıştır. Bunun sonucu olarak, Türk Kara Kuvvetlerine subay yetiştirmekle yükümlü olan Kara Harp Okulu, eğitim sisteminde köklü değişime 1991 yılından itibaren gitmiş ve ikibinli yılların yönetim alanında en iddialı eğitim ve öğretim programı olan, sistem mühendisliği ana bilim dalında, lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır. Sistem mühendisliği programıyla beraber, daha önceki eğitim sistemine göre askeri derslerin 4 yıllık- toplamdaki ağırlığı %45.6'dan %16'ya düşmüş, akademik derslerin ağırlığı ise %54.4'ten %84'e yükselmiştir. Askeri bir eğitim kurumunda, bu nitelikteki bir değişim, doğal olarak akla yeni mezun subayların liderlik davranışlarında da bir değişim meydana gelip gelmediği sorusunu getirmiştir. Bu çalışmada, yeni eğitim sisteminin, subayların liderlik davranışlarını etkileyip etikilemediğini, etkiliyorsa da ne yönde olduğunu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Survey yöntemi kullanılarak 118 subay üzerinde yapılan araştırma sonuçları şöyledir: Yeni sistem mezunlarında; insana yönelim boyutunda, fedakarlık ve talimatlara uyma davranışında bir düşüş,sıkıntı duymama davranışında bir yükseliş, göreve yönelim boyutunda ise yeni görev üstlenme davranışı ve problem çözme davranışında bir yükseliş, ayrıntıları planlama davranışında bir düşüş meydana geldiği sonucuna varılmıştır. Fakat eski ve yeni sistem mezunlarının liderlik tarzları karşılaştırıldığında, her ikisininde aynı şekilde, göreve yönelimlerinin insana yönelimlerine oranla daha yüksek çıktığı görülmüş, bunun görevin başarılmasının herşeyden daha önemli olduğu askerlik mesleğini, bir hayat tarzı olarak benimsemiş Türk Subayı için doğal olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the needs of the knowledge century we are living in,and it's reflection to the battlefield, it's compulsory that the educative institutions responsible of the commanders / leaders to scrutinize their teaching philosophies. As a result of this, the Land War School that brings up officers for the Turkish Land Forces, has made rooted changes in it's education system since 1991 and has given education in system engineering with an assertive level of knowledge of the years of 2000's.With the system engineering program according to the military lessons total 4 years weight there is a decrease from %45.6 to % 16,and an increase of academic lessons weight from %54.4 to %84. In a military education institution this kind of a change has brought the question about the difference of officers leadership attitudes to our minds with this study we have tried to work out if the new education system changes our officers attitudes or not and if it doesn't which way it progresses. The investigation done on 118 officers, by using the Survey method, has shown the results below.According to old graduates, new graduates in concerning to people dimension ; there is a decrease in the attitude of devotion and obedience to the instructions,and an increase in the attitude of not feeling trouble ;and in the concerning for task dimension,there is an increase in the attitude of wishing a mission, and solving problems, a decrease in the attitude of planning details. But if we compare the leadership attitudes of the new and old graduates, it's seen that both of their concerning for task is higher than their concerning to people, and that it is the natural result which is more important than everything in the military profession. II