Yöneticilerin liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel bağlılığına etkisi: İstanbul ili bölgesinde ilköğretimde bir uygulama
Leadership behaviours of managers the effect on teachers' organisational commitment: In primary education in istanbul province an application
- Tez No: 893472
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel bağlılığına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunda ise İstanbul ilinde görev yapan öğretmenlerden toplanmış ve örneklem grubu İstanbul ilinde Küçükçekmece ilçesinde bulunan ilköğretim okullarında ki öğretmenlerden oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan 336 öğretmene anket uygulanmış ve anketler yüzyüze görüşme tekniğiyle doldurulmuş ve öğretmenlere“Liderlik Davranışları Anket Formu”ve“Örgütsel Bağlılık Anket Formu”ndaki sorular uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS sürüm 25 paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin görüşleri değerlendirilmiş ve istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada ayrıca, öğretmenlerin liderlik davranışlarına ve örgütsel bağlılığına etki eden faktörler cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, iş tecrübesi, kurum tecrübesi, görev ve liderlik eğitimi alıp almama durumuna göre incelenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin kurumdaki kıdem sürelerinin, liderlik eğitimi alma durumlarının ve iş tecrübesinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, uzun süreli kıdeme sahip olan öğretmenlerin liderlik davranışları örgütsel bağlılıklarına daha fazla önem verdiğini, liderlik eğitimi almamış öğretmenlerin duygusal bağlılık ve devamlılık algılarına daha fazla ve uzun iş tecrübesine sahip öğretmenlerin ilişkilere daha fazla değer verdiğini göstermektedir. Bu nedenle, öğretmenlerin örgütsel bağlılığını artırmak için liderlik eğitimi düzenlenmeli ve iş tecrübesi kazandırıcı uygulamalar teşvik edilmelidir. Ayrıca, kıdem süresine göre ödüllendirme sistemleri kurularak motivasyon desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the impact of managers' leadership behaviors on teachers' organizational commitment. The study was conducted in the form of a relational survey model, among teachers in Istanbul province. The sample group consisted of teachers from a primary school in Istanbul, with 336 teachers participating in the survey. Face-to-face interviews were conducted, and the teachers were administered the“Leadership Behavior Questionnaire”and the“Organizational Commitment Questionnaire”. The data obtained were analyzed using IBM SPSS version 25. The opinions of the participating teachers were evaluated and statistically analyzed. Additionally, factors influencing teachers' leadership behaviors and organizational commitment such as gender, age, marital status, education level, work experience, institutional experience, position, and participation in leadership training were examined. The study evaluated the effects of teachers' seniority in the institution, leadership training, and work experience on organizational commitment. The results indicated that teachers with longer tenure in the institution placed more importance on relationships, those who had not received leadership training placed more importance on emotional attachment and perceived continuance, and teachers with longer work experience placed more value on relationships. Therefore, to enhance teachers' organizational commitment, leadership training should be provided, practices that provide work experience should be encouraged, and reward systems based on seniority should be established to support motivation.