Vergileme'de bulanık modeller ve bir optimizasyon modeli uygulaması
Fuzzy models and it's optimisation application on taxation
- Tez No: 89349
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonometri, Econometrics
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Devletler ekonomik, ticari, kültürel, sanayi ve uluslar arası ilişkilerini sürdürürlerken kaynak kullanmak zorundadırlar. Bu kaynaklar ticari faaliyetlerden doğan gelirler olabildiği gibi özel kanunlarla toplanan vergiler ve bunların çok değişik çeşitleri olabilir. T Bu çalışmada vergilendirme sistemine yeni bir model boyutu kazandırmak ve optimal vergilendirme modelini belirlemek maksadıyla, önce teorik yapı incelenmiş ardından doğrusal bir model geliştirilmiştir. Teorik bilgilerin yer aldığı birinci bölümden sonra doğrusal modelleme ve bulanık doğrusal modelleme ikinci bölümde verilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesinden sağlanan verilerin kullanılmasıyla yapılan uygulama çalışmasında önce belediyeye ait vergi modeli kurulmuş ve klasik doğrusal programlama tekniğiyle gelirleri maksimum yapan model elde edilmiştir. Birçok uygulama alanında olduğu gibi vergilemede de belirli oranda belirsizlikler söz konusu olduğundan kurulan modelin bulamk doğrusal programlama ile yeniden çözümü yapılmış, sonuçta belediye için daha uygun bir model elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, bulanık doğrusal programlama tekniğiyle kurulan vergi modelinde gelirler klasik tekniğe göre elde edilen çözümden %21 daha fazla bulunmuştur. Bu sonuca göre, bulamk doğrusal programlama tekniğinin model çalışmalarında daha anlamlı sonuçlar verdiğini söylemek mümkündür. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT States and economical organisations like companies, firms needs sufficient resources to implement their comercial, culturel, industrial and international facilities. Those capabilities could be comercial incomes as well as taxes and their alternatives. In this study, firstly, the theoretical structure of taxation system evaluated and than conceptual and linear model developed to instruct new taxation system at the metropolitian of Izmir. After formulation of the taxation system of metropolitian of Izmir, as a linear programming problem, Just to compare the solutions, the fuzzy programming dimension of the system also examined. At the end of comparasion of the solutions of both models, we observed that fuzzy programing model solution has greatest objective function value then others between four alternative situations. Duality solution and sensitivity analysis procedures are also implemented to see alternative sides of the models. As a final conclusion, it is a very guite decision that fuzzy linear programming model solutions has convenient results than classical solutions.