Türk vergi sisteminde tahsilat optimizasyonuna ilişkin bir uygulama
It's optimisation application on Turkish taxation system
- Tez No: 99773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Günümüzde devletler, yüklenmiş bulundukları görev ve sorumlulukları yerine getirebilmek için daha çok kamu gelirine ihtiyaç duymaktadır. Kamu gelirleri içinde en önemli kısmi ise tahsil edilen vergiler oluşturmaktadır. Devletler artan kamu harcamaları karşısında finansman kaynaklarını, dolayısıyla da vergi tahsilatını optimum kılmak durumundadırlar. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, Türk vergi sisteminin yürürlükteki tahsilat uygulamalarına yeni bir model boyutu kazandırmak ve vergilendirmede optimum tahsilat modelini belirlemek amaçlanmıştır. İlk bölümde vergilendirmenin teorik yapısı incelenmiş, ikinci bölümde Türk vergi sisteminde yer alan vergiler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise Yöneylem Araştırmasında, Doğrusal Programlama ve Bulanık Mantık konuları ele alınmıştır. Son bölümde Devlet İstatistik Enstitüsü ve Maliye Bakanlığı'na ait süreli yayınlar ile internet arşivlerinden sağlanan verilerin kullanılmasıyla önce Türk vergi sistemine ait doğrusal programlama modeli kurulmuş; sonra da klasik Doğrusal Programlama tekniğiyle gelirleri maksimum yapan model elde edilmiştir. Birçok uygulama alanında olduğu gibi vergilemede de belirli bir oranda belirsizlik sözkonusu olduğundan kurulan modelin Bulanık Doğrusal Programlama ile yeniden çözümü yapılmış, sonuçta Türkiye için daha uygun bir model elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre Bulanık Doğrusal Programlama tekniğiyle kurulan vergi modelinden elde edilen mükellef sayısı, klasik tekniğe göre elde edilen çözümden yüzde 12,71 daha çoktur. Sonuç olarak Bulanık Doğrusal Programlama tekniğinin, klasik tekniğe göre model çalışmalarında daha anlamlı sonuçlar verdiğini söylemek mümkündür. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of the profit or nonprofit organizations, like state or business, needs money and income to perform their responsibilities. Especially, state which has very effective and important influence on public, also needs public income, to coordinate common health, education, trade and other official facilities. Taxation has great ratio between public incomes. Since public expenditure is increasing, therefore state must optimize total tax revenue to realize daily or yearly programmed activities. In this study which has four chapter, the main aim is to develop and add new model to the existing strategies of Turkish Taxation System and to determine optimal model by using Fuzzy Linear Programming Algorithm. In the first part of the study, the theoritical basis of taxation has been discussed, later the alternatives of taxation on Turkish System is searched and criticized. Linear and Fuzzy Linear programming and their basics, and businees applications. Linear Programming Model of the Turkish Tax System is developed by using data set of the Ministry of Finance and State Statistical Institute at the last chapter. After getting optimal solution of normal Linear Programming model, just to compare by its alternatives, Fuzzy Linear Models of The Turkish Taxation System has been developed and obtained optimal one. At the end of comparasion of different models, we have decided that fuzziness of the Mathematical Programming models could be more realistic then others. So that, after modelling studies, as a alternative directions for decision makers, fuzzy characteristics of the models have to consider inside of the research. V