Eğik konveyör tasarım incelemesi ve ayrık elemanlar yöntemiyle eğik konveyörde parçacık akış analizi
Incline conveyor design review and particle flow analysis ininclined conveyor using discrete elements method
- Tez No: 893500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GİRİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bantlı eğik konveyör sistemleri; madencilik, inşaat, gıda işleme, lojistik vb. birçok endüstriyel alanda yaygın kullanılır. Farklı seviyelerde yapılan malzeme taşınım işlemlerinde yüksek verim, yüksek taşıma kapasitesi, yüksek güvenlik ve düşük enerji tüketimi sağlaması hasebiyle yaygın kullanılır. Özellikle dökme malzemelerin sürekli ve düzenli bir şekilde taşınımında en çok tercih edilen taşıma sistemidir. Çalışmada eğik bantlı konveyörler için temel bir araştırma yapılıp bu sistemlerin avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Akabinde bantlı eğik konveyörlerin temel elemanları tek tek ele alınıp detaylı bir araştırma yapılmıştır. Daha sonra Ayrık Elemanlar Yöntemi (Discrete Element Method (DEM)) hakkında bilgilere yer verilmiştir. Elde edilen tüm verilen ışığında tasarımı oluşturulan bantlı eğik konveyöre iki farklı deney ortamında DEM analizi yapılmıştır. Birinci deneyde dökme malzemenin farklı hızlarda taşınması sırasında oluşan malzeme davranışı incelenmiştir. Birinci deney için aynı özelliklere sahip iki dökme malzemeye ilk olarak 0,5 m/s hız uygulanarak analiz yapıldı akabinde hız oranı 2 m/s hız çıkarılarak analiz yapılmıştır. Bu deneyde bantlı eğik konveyörlerde malzeme taşınması sırasında konveyör hızının malzeme üzerinde etkisini incelenmiştir. Söz konusu inceleme sonucu ortaya çıkan analiz sonuçları grafikler eşliğinde incelerek çıkarımlarıyla beraber bu makalede sunulmuştur. İkinci deneyde farklı çaplarda dökme malzemenin bantlı eğik konveyörde taşınması sırasında oluşan malzeme davranışı incelenmiştir. İkinci deneyde aynı dökme malzeme için 0,5 m/s hızla üç farklı çapta DEM analizi yapılmıştır. Bu deneyde amaç bantlı eğik konveyörde dökme malzeme taşınması esnasında dökme malzeme büyüklüğünün taşınmayı nasıl etkileyeceğini incelenmiştir. İkinci deneyin analiz sonuçları da ilk deney gibi grafikler eşliğinde detaylıca izah edilerek incelenmiştir. Yapılan iki deneyin sonucunda eğik bantlı konveyörün malzeme taşınması esnasında oluşan kinetik enerji, potansiyel enerji ve açığa çıkan toplam kuvvet ile ilgili çıkarımlarda bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Belt inclined conveyor systems; mining, construction, food processing, logistics etc. It is widely used in many industrial areas. It is widely used in material transportation processes at different levels due to its high efficiency, high carrying capacity, high safety and low energy consumption. It is the most preferred transportation system, especially for the continuous and regular transportation of bulk materials. In the study, a basic research was conducted for inclined belt conveyors and the advantages and disadvantages of these systems were emphasized. Subsequently, the basic elements of belt inclined conveyors were discussed one by one and a detailed research was conducted. Then, information about the Discrete Element Method (DEM) is given. DEM analysis was performed on the belt inclined conveyor, whose design was created in the light of all the data obtained, in two different experimental environments. In the first experiment, the material behavior during transportation of bulk material at different speeds was examined. For the first experiment, analysis was made by first applying a speed of 0.5 m/s to two bulk materials with the same properties, and then the analysis was made by increasing the speed ratio to 2 m/s. In this experiment, the effect of conveyor speed on the material during material transportation in belt inclined conveyors was examined. The analysis results resulting from the said examination are examined with graphics and presented with their conclusions in this article. In the second experiment, the material behavior that occurred during the transportation of bulk material of different diameters on a belt inclined conveyor was examined. In the second experiment, DEM analysis was performed for the same bulk material at three different diameters at a speed of 0.5 m/s. The aim of this experiment was to examine how the size of the bulk material would affect the transportation during the transportation of bulk material on the belt inclined conveyor. The analysis results of the second experiment, like the first experiment, were explained and examined in detail with graphics. As a result of the two experiments, inferences were made regarding the kinetic energy, potential energy and total force generated during the material transportation of the inclined belt conveyor.