Okul öncesinde artırılmış gerçeklik destekli tersyüz sınıf modeli ile deprem eğitimi
Augmented reality supported earthquake education with flipped class model in pre-school
  1. Tez No: 893504
  2. Yazar: ŞURA TEKİNDEMİR GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAŞCI NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, okul öncesinde artırılmış gerçeklik destekli ters yüz sınıf modelinin deprem eğitimine etkisini incelemektir. Yöntem: Bu çalışmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntemin çeşitleme deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Erzurum'un Pasinler ilçesinde yer alan 2023-2024 yıllında bağımsız bir anaokulunda öğrenim görmekte olan 30 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Grupların ön test puanlarının denk olmasının ardından kura yöntemi ile bir sınıf kontrol, bir sınıf deney1, bir sınıf ise deney2 olarak belirlenmiştir. Kontrol grubuna teknoloji kullanılmadan verilen eğitim, deney1 grubuna ters yüz eğitim, deney2 grubuna ise artırılmış gerçeklik destekli ters yüz eğitim uygulanmıştır. Araştırmada nicel verilerin toplanması için“Deprem Eğitimi Performans Testi”ön test- son test olarak uygulanmıştır. Nicel verilen toplanması için“Gözlem Formu”ve“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Gruplar 30 kişinin altında olduğundan normal dağılmadığı varsayılmıştır. Nicel veri analizinde parametrik olmayan Kruskal Wallis-H testi yapılarak grupların ön testleri karşılaştırılmış, denk olup olmadıklarına bakılmıştır. Her grubun kendi içinde ön test- son test puanlarını karşılaştırmak için parametrik olmayan Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi yapılmıştır. Son olarak yapılan son testte gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bakmak için parametrik olmayan Kruskal Wallis-H testi uygulanmış, farklılığın kaynaklandığı grupları belirlemek içinse parametrik olmayan Mann Whitney U testine bakılmıştır. Nitel veri analizinde ise görüşme formu sonuçları için soru teması, alt tema ve kodlardan faydalanılmış, gözlem formaları sonuçları ise grafiklerle sunularak betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda grupların ön test puanlarına parametrik olmayan Kruskal Wallis-H testi ile bakılmış gruplar arası bir farklılığa rastlanmadığından gruplar denk kabul edilmiştir. Her bir grubun ön test-son test puanlarına ise Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi ile bakılmış, her bir grup adına son test lehini anlamlı olarak sonuçlanmıştır. Son test puanlarında gruplar arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına bakılmak için parametrik olmayan Kruskal Wallis-H testi uygulanmış gruplar arası anlamlı farklılık bulunmuştur. Anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında olduğuna bakmak için uygulanan parametrik olmayan Mann Whitney U testi sonuçlarına göre ise; kontrol grubu deney1 grubu arasında deney1 grubu lehine, deney2 deney1 grubu arasında deney2 grubu lehine ve deney2 kontrol grubu arasında ise yine deney2 grubu lehine sonuçlara ulaşılmıştır. Görüşme sorularına verilen cevaplar ve gözlem formlarına bakıldığında ise bazı olumsuzluklardan bahsedilse de artırılmış gerçeklik destekli ters yüz eğitimin teknoloji kullanılmayan yöntem ve ters yüz eğitime kıyasla daha verimli olduğu, ters yüz eğitimin ise teknoloji kullanılmayan yönteme kıyasla daha olumlu sonuçlar doğurduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan görüşme bulgularında ise artırılmış gerçeklik destekli ters yüz eğitimin ters yüz eğitim ile ortak temaları bulunsa da gözlem formları sonuçlarına da bakıldığında artırılmış gerçeklik destekli ters yüz eğitimin daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonucunda, artırılmış gerçeklik destekli ters yüz eğitim alan deney2 grubu öğrencilerinin, ters yüz eğitim gören deney1 grubu ve teknoloji kullanılmadan eğitim gören kontrol grubu öğrencilerinden deprem eğitimi performansı olarak daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuç görüşme ve gözlem sonuçları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to examine the effect of augmented reality supported flipped learning on the performance of preschool earthquake education. Method: The study group consisted of 30 students in an independent kindergarted located in Pasinler, Erzurum, during the 2023-2024 academic year. Convenient sampling method was used to determine the students. After ensuring the pre-test scores of the groups were equivalent, one class was determined as the control group, one class as the experimental1 group, and one class as the experimental2 group randomly. Education without any technology was applied to the control group, flipped education to the experimental1 group, and augmented reality supported flipped education to the experimental2 group. In the study,“Earthquake Education Performance Test”was applied as pre-test and post-test to collect quantitative data.“Earthquake Education Observation Form”and“Earthquake Education Interview Form”were used to collect quantitative data. Since the groups were less than 30 students, it was assumed that they were not normally distributed. In the quantitative data analysis, nonparametric Kruskal Wallis-H test was used to compare the pre-tests of the groups to ensure equivalence of the groups. The non-parametric Wilcoxon Signed-Rank Test was conducted to compare each group's pre-test and post-test scores. Finally, the nonparametric Kruskal Wallis-H test was applied to see whether there was a significant difference between the groups in the post-test, and the nonparametric Mann Whitney U test was used to determine the groups from which the difference originated. In qualitative data analysis, question themes, sub-themes and codes were used for the results of the interview form, and descriptive analysis method was used by presenting the results of the observation forms with graphics. Findings: As a result of the research, the pre-test scores of the groups were examined with the non-parametric Kruskal Wallis-H test and the groups were accepted as equal since there was no difference between the groups. The pre-test and post-test scores of each group were examined with the Wilcoxon Signs-Ranked Signs Test, and the post-test was found to be significant in favor of each group. The nonparametric Kruskal Wallis-H test was applied to see whether there was a significant difference between the groups in the post-test scores, and a significant difference was found between the groups. According to the results of the nonparametric Mann Whitney U test applied to see between which groups the significant differences were between; results were obtained in favor of the experimental1 group between the control group and the experimental1 group, in favor of the experimental2 group between the experimental1 group and in favor of the experimental2 group between the experimental2 control group. The interview findings indicated that although augmented reality-supported flipped learning shared common themes with flipped learning, it was considered more effective according to the observation form results. Conclusions: The study concluded that students in the experimental group 2, who received augmented reality-supported flipped learning, were more successful in earthquake education performance than those in experimental group 1, who received flipped learning, and the control group, who received education without the use of any technology. These results were supported by the interview and observation findings.