Canlıların sınıflandırılması ve bakteriler âlemi konularının öğretiminde kullanılan ters yüz öğrenme modeli uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of flipped learning model applications used in teaching classification of living things and the kingdom of bacteria on student's academic achievement and 21st century skills
  1. Tez No: 893514
  2. Yazar: NUŞİN AKÇARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, biyoloji dersi“Canlıların Sınıflandırılması”ve“Bakteriler Âlemi”konuları ters yüz öğrenme modeli uygulamalarıyla 9.sınıf öğrencileriyle işlenmiş, ters yüz öğrenme modelinin uygulanmasının öğrencilerin akademik başarılarına ve 21.yüzyıl becerilerine yönelik etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini 2023- 2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Diyarbakır Silvan ilçesi Türk Telekom Kız İmam Hatip Anadolu Lisesinde öğrenim gören, 20 kontrol ve 29 deney olmak üzere 49 9.sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımından faydalanılmış, yarı deneysel desenin kontrol – deney grup modeli kullanılmıştır. Araştırma 3 sınıf ile yürütülmüş bu sınıflardan 9-A sınıfı mevcut programın gerektirdiği yöntem ve tekniklerle derslerin işlendiği kontrol grubunu oluştururken; 9-C ve 9-D sınıfları ters yüz öğrenme modeline dayalı uygulamalarla derslerin işlendiği deney grubunu oluşturmuştur. Uygulama biyoloji dersi“Canlıların Sınıflandırılması”ve“Bakteriler Âlemi”konuları ile yapılmış ve 5 hafta sürmüştür. Araştırma sürecinde veri toplama araçları olarak iki ölçek kullanılmıştır. Bunlar“Canlılar Dünyası”ve“Bakteriler Âlemi”konuları ile ilgili olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan akademik başarı testi ve Çevik ve Şentürk (2019) tarafından uyarlanan Çok Boyutlu 21.Yüzyıl Becerileri ölçeğidir. Akademik başarı testinin güvenirlik katsayısı 0.83; Çok Boyutlu 21.Yüzyıl Becerileri Ölçeğinin geneline ait güvenirlik katsayısı 0.76' dır. Bu ölçekler deney ve kontrol grubu öğrencilerine hem süreç başında hem de süreç sonunda uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS.20 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sürecinin başında akademik başarı puanları açısından kontrol grubu öğrencilerinden daha düşük başarı gösteren deney grubu öğrencileri; bu sonucun aksine ters yüz öğrenme modeli ile derslerin işlenişi sonrası kontrol grubu öğrencilerinden daha yüksek başarı göstermiştir. Çalışma sonunda ters yüz öğrenme modelinin uygulamasının, öğrencilerin genel anlamda 21.yüzyıl becerilerinde anlamlı bir farklılığa yol açmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the biology course“Classification of Living Things”and“Kingdom of Bacteria”were taught with 9th grade students using the flipped learning model, and it was aimed to determine the effect of the application of the flipped learning model on the students' academic success and attitudes towards 21st century skills. The research sample consisted of 49 9th grade students, 20 control and 29 experimental, studying at Türk Telekom Girls' Imam Hatip Anatolian High School in Diyarbakır Silvan district in the spring semester of the 2023-2024 academic year. Quantitative research approach was used in the research, and the control-experimental group model of the quasi-experimental design was used. The research was conducted with 3 classes, and 9-A class constituted the control group, where the lessons were taught with the methods and techniques required by the current program; 9-C and 9-D classes constituted the experimental group in which lessons were taught with applications based on the flipped learning model. The application was made in the biology course with the subjects“Classification of Living Things”and“Kingdom of Bacteria”and lasted for 5 weeks. Two scales were used as data collection tools during the research process. These are the academic achievement test developed by the researcher for the topics of“World of Living Things”and“Kingdom of Bacteria”and the Multidimensional 21st Century Skills scale adapted by Çevik and Şentürk (2019). The reliability coefficient of the academic achievement test is 0.83; The overall reliability coefficient of the Multidimensional 21st Century Skills Scale is 0.76. These scales were applied to the experimental and control group students both at the beginning and at the end of the process. The data obtained in the research were analyzed with the SPSS.20 program. At the beginning of the research process, the experimental group students showed lower success than the control group students in terms of academic achievement scores; Contrary to this result, students in the control group showed higher success than the control group students after the lessons were taught with the flipped learning model. At the end of the study, it was determined that the application of the flipped learning model did not lead to a significant difference in the change in students' attitudes towards 21st century skills in general.