Avokado çekirdeği ve kombucha çayı tozlarının sucuklarda çinko protoporfirin IX (ZnPP) içeriği üzerine etkisi
Effect of avocado seed and kombucha tea powders on zinc protoporphyrin IX (ZnPP) content in sucuk
  1. Tez No: 893545
  2. Yazar: HİLAL SENA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN CANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmada, nitrit alternatifi olarak avokado çekirdeği (AÇ) ve Kombucha çayı (KÇ) tozları kullanılarak üretilen nitritsiz kontrol (KONT), nitritli kontrol (KONT-NİTRİT), AÇ tozu ilaveli (AVO), KÇ tozu ilaveli (KOM), ve AÇ+KÇ tozu ilaveli (AVO-KOM) olmak üzere beş grup sucukta kimyasal bileşim, pH, titrasyon asitliği, su aktivitesi, CIE açıklık-koyuluk:L*, kırmızılık:a* ve sarılık:b* değerleri, nitrozomiyoglobin, çinko ve çinko protoporfirin IX (ZnPP) içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, chemical composition, pH, titratable acidity, water activity, CIE lightness (L*), redness (a*), and yellowness (b*) values, nitrosomyoglobin, zinc, and zinc protoporphyrin IX (ZnPP) contents were assessed in five groups of sucuks produced using avocado seed (AÇ) and Kombucha tea (KÇ) powders as nitrite alternatives. The five groups were nitrite-free control (KONT), nitrite control (KONT-NITRIT), AÇ powder added (AVO), KÇ powder added (KOM), and AÇ + KÇ powder added (AVO-KOM).