Okul öncesi eğitim sürecinde ebeveynlerin, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin birbirlerine ve çocuklara yönelik beklentileri
Expectations of parents, teachers and school administrators towards each other and children during the preschool education process
- Tez No: 893560
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitim sürecinde ebeveynlerin, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin birbirlerine ve çocuklara yönelik beklentilerini tespit etmek, bu beklentileri okulların sosyoekonomik durumu bakımından incelemektir. Bu araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının II. döneminde, Diyarbakır ili Kayapınar, Bağlar ve Sur merkez ilçelerinde yer alan üç resmî bağımsız anaokulunda çocukları öğrenim gören 42 ebeveyn ile bu kurumlarda görev yapan 30 okul öncesi öğretmeni ve 6 okul yöneticisi oluşturmuştur. Doküman incelemesi kapsamında ise üç farklı resmî bağımsız anaokulunun, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının I. dönem veli toplantı tutanakları ile sene başı öğretmenler kurulu toplantı tutanakları doküman olarak seçilmiştir. Bu araştırmada örnekleme belirme sürecinde ölçüt ve maksimum örnekleme yöntemleri birlikte tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları ile doküman incelenmesi tekniği birlikte kullanılmıştır. Çalışmada katılımcıların yarı yapılandırılmış görüşme sorularına verdikleri yanıtlar ile doküman verilerinin analizinde, içerik analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynlerin öğretmenlerden daha çok eğitim-öğretim süreci ile ilgili beklentilerinin olduğu, okul yöneticilerinden daha çok yönetsel becerileri ile ilgili beklentilerinin olduğu, çocuklarından ise daha çok sosyal ve duygusal gelişim alanı ile ilgili beklentilerinin olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ebeveynlerden daha çok çocuğun gelişim sürecinin desteklenmesi ile ilgili beklentilerinin olduğu, okul yöneticilerinden daha çok yönetsel becerileri ile ilgili beklentilerinin olduğu, çocuklardan ise daha çok sosyal ve duygusal gelişim alanı ile ilgili beklentilerinin olduğu sonucu elde edilmiştir. Okul yöneticilerinin ebeveynlerden daha çok çocuğun gelişim sürecinin desteklemesi ile ilgili beklentilerinin olduğu, öğretmenlerden daha çok mesleki özellikleri ile ilgili beklentilerinin olduğu, çocuklardan ise daha çok sosyal ve duygusal gelişim alanı ile ilgili beklentilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ebeveynlerin, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin çocuklara yönelik daha çok sosyal ve duygusal gelişim alanı ile ilgili benzer beklentilerinin olduğu görülmüştür. Son olarak ebeveynlerin, öğretmenlerden ve okul yöneticilerinden beklentileri incelendiğinde okulların sosyoekonomik durumunun ebeveyn beklentilerinde değişiklik gösterdiği, çocuklarından beklentilerinde ise herhangi bir değişiklik göstermediği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ebeveynlerden beklentileri incelendiğinde okulların sosyoekonomik durumunun öğretmenlerin beklentilerinde değişiklik gösterdiği, okul yöneticilerinden ve çocuklardan beklentilerinde ise herhangi bir değişiklik göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin ebeveynlerden, öğretmenlerden ve çocuklardan beklentileri incelendiğinde okulların sosyoekonomik durumunun okul yöneticilerinin beklentilerinde herhangi bir değişiklik göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the expectations of parents, teachers and school administrators towards each other and children during the preschool education process and to examine these expectations in terms of the socioeconomic status of schools. This research was conducted with the case study design, one of the qualitative research patterns. The study group of the research was organized for the second part of the 2022-2023 academic year. during his term, he formed 42 parents whose children studied at three official independent kindergartens located in Kayapınar, Bağlar and Sur central districts of Diyarbakır province, as well as 30 preschool teachers and 6 school administrators working in these institutions. Within the scope of the document review, three different official independent kindergartens will be the first of the 2022-2023 academic year. the minutes of the parent-teacher meetings of the semester and the minutes of the teachers' board meetings at the beginning of the year were selected as documents. In this research, criteria and maximum sampling methods were preferred together in the sampling process. As a data collection tool, semi-structured interview forms developed by the researcher and the document examination technique were used together. In the study, content analysis technique was used in the analysis of document data with the answers given by the participants to semi-structured interview questions. As a result of the research, it was found that parents have more expectations about the educational process than teachers, have more expectations about managerial skills than school administrators, and have more expectations about the field of social and emotional development from their children. The result was obtained that teachers have more expectations from parents about supporting the child's development process, have more expectations from school administrators about their managerial skills, and have more expectations from children about the field of social and emotional development. It was concluded that school administrators have more expectations from parents about supporting the child's development process, have more expectations from teachers about their professional characteristics, and have more expectations from children about the field of social and emotional development. It has been found that parents, teachers and school administrators have similar expectations about more social and emotional development areas for children. Finally, when the expectations of parents, teachers and school administrators were examined, it was found that the socioeconomic status of schools showed changes in parental expectations, and their expectations from their children did not show any changes. When the expectations of teachers from parents were examined, it was concluded that the socioeconomic status of schools showed changes in the expectations of teachers, and their expectations from school administrators and children did not show any changes. When the expectations of school administrators from parents, teachers and children were examined, it was concluded that the socioeconomic status of schools did not show any change in the expectations of school administrators.