Sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim uygulamalarına yönelik davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of classroom teachers' behaviors towards ınclusive education practices
- Tez No: 893583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim uygulamalarına yönelik davranışlarını incelemektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmaktadır. Araştırmanın evrenini, 2023- 2024 eğitim öğretim yılında Batman il merkezinde görev yapan 1391 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem belirleme sürecinde, tesadüfi örnekleme yönteminden yararlanılmaktadır. Evreni temsil etmek üzere Batman il merkezinde görev yapan 322 sınıf öğretmeni örneklemi meydana getirmektedir. Araştırmada veri toplama aracı araştırmacılar tarafında geliştirilen 'Öğretmenlerinin Kapsayıcı Eğitim Uygulamalarına Yönelik Davranışlarının Değerlendirilmesi' ölçeği kullanılmaktadır. Verilerin analizinde betimsel istatistik yanında 'Bağımsız t-testi, Mann Whitney U-testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) Testi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, cinsiyet ve yaş gruplarına göre öğretmenlerin performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Ancak sınıfında kapsayıcı öğrenci olma, kapsayıcı eğitim alma, kapsayıcı eğitime yönelik sınıf deneyimi, kıdem, öğrenim durumu, hizmet yılı ve yasal mevzuat bilgisinin öğretmenlerin performansları üzerinde belirgin etkileri olduğu saptanmaktadır. Özellikle kapsayıcı eğitime yönelik sınıf deneyimi ve kıdem değişkenlerinin öğretmenlerin farklılıklara saygı ve sosyal kabul boyutlarında daha yüksek performans sergilemelerine katkı sağladığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the behavior of classroom teachers towards inclusive education practices. A screening model, one of the quantitative research methods, is used in the research. The universe of the research consists of 1391 classroom teachers working in Batman city center in the 2023- 2024 academic year. In the sampling determination process, accidental sampling method is used. It creates an example of 322 classroom teachers working in Batman city center to represent the universe. In the research, the scale of 'Evaluation of Teachers' Behaviors for Inclusive Education Practices' developed by researchers, the data collection tool is used. In addition to descriptive statistics, 'Independent t-test, Mann Whitney U-test, One-way variance analysis (ANOVA) Test' are used in the analysis of the data. Looking at the results of the study, there is no statistically significant difference between the performance of teachers according to gender and age groups. However, it is determined that knowledge of being an inclusive student in the classroom, receiving inclusive education, classroom experience for inclusive education, seniority, education status, service year and legal legislation have significant effects on the performance of teachers. It turns out that classroom experience and seniority variables, especially for inclusive education, contribute to teachers' higher performance in respect for differences and social acceptance dimensions.