Uluslararası ekonomik bütünleşmelerin Türk turizmine etkileri: Avrupa Birliği analizi
Impacts of international economic integrations on Turkish tourism: An analysis of the European Union
- Tez No: 72798
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Dünya'da yaşanan küreselleşme ve bölgeselleşme eğilimleri kapsamında oluşan ekonomik bütünleşmeler ve ekonomik kuruluşlar ele alınmaktadır. Ayrıca bu bölümde, dünya'da en önemli ve en başarılı ekonomik bütünleşme hareketi olan Avrupa Birliği bütünleşmesi ve Türkiye-Avrupa Birliği bütünleşme süreci detaylı olarak incelenmektedir. İkinci bölümde; Dünya turizminin analizi, gelişme eğilimleri ve nedenleri incelenerek, uluslararası hizmet ticaretinin serbestleşmesi paralelinde ekonomik bütünleşmeler ve anlaşmaların dünya turizm hareketlerine etkileri değerlendirilmektedir. Avrupa'da ve özellikle Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de turizm sektörünün gelişim süreci ve Avrupa Birliği bünyesinde turizmle ilgili alınan doğrudan ve dolaylı kararlar analiz edilmektedir Bu analizler doğrultusunda, Avrupa Birliği turizm politikalarının Avrupa turizmine etkileri incelenmektedir. Üçüncü bölümde; Avrupa Birliği bünyesinde turizmle ilgili alınan doğrudan ve dolaylı kararların Türk turizminin mevcut yapısı ile karşılaştırması ve Türk turizmine olası etkileri analiz edilmektedir. Alman bu kararların uygulama sürecinde Avrupa Birliği ile Türkiye arasında tam uyum için alınması gereken önlemler ve çözüm önerileri sunulmaktadır. Ayrıca, Avrupa Birliği'ne tam üyeliğin Türk turizmi açısından olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilmektedir. Sonuç bölümünde ise; çalışmada elde edilen bulguların genel değerlendirmesi ışığında Avrupa Birliği turizm politikalarının Türk turizmine etkileri özetlenerek konu ile ilgili ileride yapılacak çalışmalara yön gösterecek öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The detailed approach to the study is summarised as follows; This study is comprised of three parts. In the first part; An analysis of International Economic Integrations and Institutions is given in relation with the European Union integration process as being one of the most successful application in the World. Then, the integration process of Turkey and the European Union is analysed. Second part of the study is a general outlook on World and European tourism, the importance of tourism in the European Union and its tourism policy developments. Also, an analysis of Turkish tourism in relation with the European Union tourism is given in this part. In the third part of the study; a comparative analysis is made between European Union tourism policies and Turkish tourism policies. Depending on this analysis, an impact assessment is made upon Turkish tourism (positive or negative) of European Union tourism policies. Finally, the likely impacts of full membership of Turkey to the European Union on tourism is analysed and some future reccommendations are made. In the Conclusion part; a general evaluation is given in relation to the impacts of European Union tourism policies on Turkish tourism by bringing all the outcomes from the study into perspective. It also offers some further research areas. II