Yaratıcı drama yönteminin liselerde Almanca derslerinde öğrencilerin konuşma kaygısı ve konuşma becerisi üzerine etkisi
The effect of creative drama techniques on students' speech anxiety and speaking skills at German lessons at high school
  1. Tez No: 893606
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ SARUHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KUMAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Almanca dersinde yaratıcı drama yöntemi kullanımının derslerine girdiğim ortaöğretim 11. Sınıf öğrencilerinin konuşma kaygıları ve konuşma becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı ''karma araştırma yöntemi'' kullanılmıştır. Yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin konuşma kaygıları ve konuşma becerileri üzerindeki etkisini tespit etmek için ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen'' kullanılmıştır. Araştırma örneklemi 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Trabzon ili Yomra ilçesinde yer alan bir devlet okulunda 11. Sınıfta öğrenim gören 14'ü kontrol, 14'ü deney grubu olmak üzere toplam 28 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Bu araştırmada karma yöntem kullanıldığından veri toplamak amacıyla hem nicel hem de nitel veri toplama araçlarından faydalanılmıştır. Nicel Veriler; Konuşma Beliti (rubrik), Almanca Konuşma Kaygısı Ölçeği, Nitel Veriler; Araştırma Günlüğü ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 25 istatistik paket programı, nitel verilerin analizinde tümevarım analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gruplar arası karşılaştırma için yapılan bağımsız örneklem t testi sonuçlarına göre Almanca konuşma kaygısı ölçeği deney ve kontrol grubu puanları arasında ön testte anlamlı bir farklılık bulunmazken son test sonuçlarına bakıldığında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Son test sonuçlarına göre deney grubunun Almanca konuşma kaygısı puanları kontrol grubunun Almanca konuşma kaygısı puanlarına göre düşük çıkmıştır. Almanca konuşma kaygısı ölçeğinde grup içi karşılaştırmalar için yapılan bağımlı örneklem t testi sonuçlarına göre deney grubunun ön test ve son testleri arasında Almanca konuşma kaygısı puanları açısından anlamlı bir farklılık vardır. Son test puanları ön test puanlarına göre düşük bulunmuştur. Kontrol grubuna bakıldığında ise ön test ve son testler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Almanca konuşma becerisi sonuçlarına baktığımızda deney grubu anlaşılabilirlik, sözcük bilgisi, dil bilgisi, akıcılık ön test sonuçlarında puanları düşükken son test sonuçlarında bu puanlarda anlamlı derecede bir artış gözlenmiştir. Kontrol grubuna bakıldığında ise ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmacı günlüğü vasıtasıyla araştırmacının uygulama sürecinin tamamına dair gözlemleri ve düşüncelerinin analizi sonucunda beş ana kategori ve yirmi alt kategori elde edilmiştir. Sonuçlar: Sonuçlar değerlendirildiğinde deney grubuna uygulanan yaratıcı drama etkinliklerinin öğrencilerin Almanca konuşma kaygılarının azaltılmasında ve Almanca konuşma becerilerinin geliştirilmesinde olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmacı günlüklerinden elde edilen bilgilere göre deney grubu öğrencilerinin bu süreçte çok eğlendikleri ve derse olan ilgilerinin arttığı, derse katılma isteklerinin arttığı yönündedir. Kontrol grubu öğrencilerinin derse katılmada daha isteksiz oldukları, kendilerine çok güvenmedikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the effects of using the creative drama method in German lessons on the speaking anxiety and speaking skills of the year 11 secondary school students I teach. Method: This study used a“mixed research method”combining quantitative and qualitative data. A quasi-experimental pre-test-post-test control group design" was used to determine the effects of the creative drama method on students' speaking anxiety and fluency. The research sample consists of 28 high school students, 14 in the control group and 14 in the experimental group, attending the 11th grade of a public school in Yomra district of Trabzon province in the 2023-2024 school year. As a mixed method was used in this study, both quantitative and qualitative data collection tools were used. The quantitative data was collected using a Speech Rubric and the German Speaking Anxiety Scale, while the qualitative data was collected through a research diary. The SPSS 25 statistical package was used to analyze the quantitative data, while an inductive analysis was used to analyze the qualitative data. Findings: According to the results of the independent samples t-test conducted for the comparison between the groups, there was no significant difference between the results of the pre-test of the German Speaking Anxiety Scale for the experimental and control groups. However, the results of the post-test showed a significant difference. The results of the post-test showed that the scores for German Speaking Anxiety were lower in the experimental group than in the control group. The results of the dependent-samples t-test for within-group comparisons on the German Speaking Anxiety Scale showed a significant difference between the pre-test and post-test scores in the experimental group. The results of the post-test were lower than the results of the pre-test. In the control group, no significant difference was found between the pre-test and post-test results. As for the results of German language skills, the scores of the experimental group in the areas of comprehensibility, vocabulary knowledge, grammar, and fluency were low in the pre-test, but there was a significant increase in these scores in the post-test. In the control group, no significant difference was found between the results before and after the test. Analysis of the researcher's observations and thoughts during the implementation process, which were documented in the research diary, revealed five main categories and twenty subcategories. Conclusions: The results indicate that the creative drama activities used in the experimental group had a positive effect on reducing the students' speaking anxiety and improving their German language skills. The information obtained from the research diaries also indicated that the students in the experimental group enjoyed the process, showed an increased interest in the lessons, and showed a greater willingness to participate in the lessons. In contrast, students in the control group were observed to be less willing to participate in the lessons and showed lower self-confidence.