Görsel destekli seslendirilmiş dinleme metinlerinin ilkokul 2. ve 4. sınıf öğrencilerinin dinlediklerini anlamaya ve dinleme kaygılarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of visually supported audio listening texts on 2nd and 4th grade primary school students' listening comprehension and listening anxiety
  1. Tez No: 893623
  2. Yazar: FATİH AKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dinleme becerisi, insanların hayatlarında bakanlı olabilmesi ıçm sahip olması gereken en。nemli dil becerilerinden bir tanesidir. Dinleme becerisi, temel dil becerileri arasında ilk kazanılan ve ^nliik hayatta en çok ihtiyaq duyulup kullanılan dil becerisidir, insanin yaşamında bu denli kilit bir role sahip olan bu becerinin insanlar tarafìndan kazamlip etkili bir gekilde kullanması gerekmektedir. Kazanılmaya anne karnından itibaren ballanan dinleme becerisinin amacına uygun bir gekilde kullanılması bu becerinin tam manasıyla kazanılmasıyla míimkiìndíìr. Bu da dinleme eğitimiyle míimkiìndíìr. Dinleme kendiliğinden gelilen bir beceri delildir ve eğitim ile kazanılan, geliştirilen bir beceridir. Bu sebeple erken yadlardan itibaren dinleme eğitimi çalışmalarına bağlanmalıdır. Dinleme eğitiminde kullanılan araqlardan olan ve Türkçe ders kitaplarında bulunan dinleme metinleridir ve bu metinler dinleme becerisinin geliştirilmesinde。nemli bir yere sahiptir. Dinleme metinlerinin amacına ulanması ve 。frencilerin dinlediğini anlamasında bu metinlere ait görsellerin payı büyüktür. Bu arattırma gOrsel destekli dinleme metinlerinin。frencilerin dinleme kaygılarına ve dinlediklerini anlama becerilerine etKisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Arattırma da nicel arattırma yOntemi olan deneysel dewnlerden yari deneysel desene ba^ı on test son test deney-kontrol gruplu modelden faydalanılmı$tır. CallIma grubunu, Kahramanmaraş ili Oniki$ubat ilgesinde ilkokul 2.sınıfta。frenim gOren 75。frenci ve 4.sınıfta。frenim gOren 75 ilkokul。frencisi oluşturmaktadır. CallIma gmbu, seçkisiz olmayan Örnekleme yöntemlerinden tipik Orneklem kullanılarak belirlenmiştir. Veri toplama araci olarak Melanlioglu (2013) tarafìndan geliştirilen "Dinleme Kaygısı
Özet (Çeviri)
Listening skills are one of the most important language skills that people need to have in order to be successful in their lives. Listening skills are the first language skills to be acquired among the basic language skills and the most needed and used in daily life. This skill, which has such a key role in human li^, needs to be acquired and used ef^ctively by people. The acquisition of listening skills, which starts in the womb, can only be used in accordance with its purpose by hilly acquiring this skill. This is possible with listening education. Listening is not a skill that develops on its own and is a skill that is acquired and developed through education. For this reason, listening education studies should be started from an early age. Listening texts, which are among the tools used in listening education and are found in Turkish textbooks, have an important place in the development of listening skills. The visuals of these texts play a major role in the achievement of the purpose of listening texts and in students' understanding of what they listen to. This research was conducted to determine the effets of visually supported listening texts on students' listening anxiety and listening comprehension skills. In the research, a pre-test post-test experimental-control group model based on quasi-experimental design, which is a quantitative research method, was used. The study group consists of 75 students studying in the 2nd grade of a primary school and 75 primary school students studying in the 4th grade in Oniki$ubat district of