Kevni ayetlerin üniversite öğrencileri tarafından anlaşılabilirliği: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi örneği
Clarity of kevni verses by university students: The Case of Kahramanmaraş Sütçü İmam University
- Tez No: 893624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TİYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmanın amacı, Kur'an-ı Kerimde bulunan bazı Kevni ayetlerin üniversite öğrencileri tarafından ne kadar anlaşıldığını, ayetlerin anlaşılmasında sosyodemografik değişkenlerin, dini görüşlerinin ve yetiştirilme tarzlarının ne kadar etkili olduğunu tefsir bağlamında yorumlamaktır. Çalışmada yer verilen Kevni ayetlerde kâinatın, yeryüzünün, gökyüzünün yaratılmasından, yeryüzünde dağların niçin yerleştirildiğinden, rızıkların dağıtılmasından ve nihayetinde canlıların özellikle insanların yaratılmasından bahsetmektedir. Kevni ayetlerin tercih edilmesinin sebebi, katılımcıların, kâinatın yaratılışında yer alan konuların bilimsel verilerden yararlanarak değerlendirip Allah'ın var ve bir olduğunun kanıtına dair sonuç çıkarıp çıkaramadıklarını anlamaya çalışmaktadır. Çalışmada kullanılan görüşme tekniği kullanılarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler farklı fakülte ve bölümlerden (Coğrafya, Sağlık Bilimleri, İlahiyat, Tıp, Matematik, İngilizce Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Mühendislik ve Tarih gibi) tesadüfi yöntemle seçilmiştir. 50 katılımcı ile yapılan görüşme kayıt altına alınarak ayeti anlama ve yorumlama durumuna göre kategorize edilip tabloya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to interpret, in the context of exegesis, how well some of the Qur'an verses in the Holy Quran are understood by university students, and how effective sociodemographic variables, religious view sand up bring in styles are in understanding the verses. The cosmic verses included in the study talk about the creation of the universe, thee art hand the sky, why mountains were placed on the earth, the distribution of sustenance and ultimate ly the creation of living beings, especially humans. There a son why cosmic versesare preferred is to show that participants can evaluate the issues involve in the creation of the universe by using scientific data and reach the proof that God exists and is one. The interview technique used in the study was conducted with Kahramanmaraş Sütçü İmam University students. Students were selected random ly from different faculties and departments (such as Geography, Health Sciences, Theology, Medicine, Mathematics, English Language Teaching, Science Teaching, Engineering and History). The interviews with 50 participant were recorded and categorized according to the irunderstanding and interpretation of the verse andtransferredtothetable