Türk Ocakları'nın Doğu Anadolu'da teşkilatlanması ve faaliyetleri (1923-1931)
Organization and activities of Turkish hearths in Eastern Anatolia (1923-1931)
  1. Tez No: 893658
  2. Yazar: ONUR DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEVER ESİN DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türk Ocakları, 25 Mart 1912'de İstanbul'da kuruldu. Kuruluşundan kısa bir süre sonra, Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli bölgelerinde hızla şubeler açtı. Kuruluşunun temel amacı, gerileme döneminde ulusal kimliği korumak ve genç nesillere ulusal bilinç duygusu aşılamaktı. Cumhuriyet döneminden önce, Türk Ocakları öncelikle eğitim ve kültürel faaliyetlerde bulundu. Türk Ocakları'nın temel misyonu, ulusal kimliğin inşası ve korunmasıydı. Bu hedefe ulaşmak için çeşitli eğitim faaliyetleri, konferanslar, kültürel etkinlikler düzenlediler ve materyaller yayınladılar. Toplumsal dayanışmayı artırmak ve ulusal bilinci güçlendirmek için önemli faaliyetler yürüttüler. Türk Ocakları, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında ulusal kimliğin inşası ve korunmasında önemli bir rol oynamış ve bir sivil toplum örgütü oluşturmuştur. Bu tez, Türk Ocaklarının nasıl organize edildiğini ve 1923 ile 1931 yılları arasında Doğu Anadolu'da ne tür faaliyetler yürüttüklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Doğu Anadolu'daki Türk Ocaklarının etkisi, bölgenin sosyo-kültürel yapısını ve ulusal kimliğin inşasını anlamak için çok önemlidir. Bu araştırma, Türk Ocaklarının faaliyetlerinin tarihsel bağlamını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Türk Ocakları was established on March 25, 1912, in Istanbul. Shortly after its foundation, it quickly opened branches in various regions of the Ottoman Empire. The primary goal of its establishment was to preserve the national identity during the decline of the empire and to instill a sense of national consciousness in the younger generations. Before the Republican era, Türk Ocakları primarily engaged in educational and cultural activities. Its core mission was the construction and preservation of national identity. To achieve this goal, they organized various educational programs, conferences, cultural events, and published materials. Significant efforts were made to enhance social solidarity and strengthen national consciousness. Türk Ocakları played a crucial role in the construction and preservation of national identity during the final years of the Ottoman Empire and the early years of the Turkish Republic, functioning as a prominent civil society organization. This thesis aims to examine how Türk Ocakları were organized and what kind of activities they conducted in Eastern Anatolia between 1923 and 1931. The impact of Türk Ocakları in Eastern Anatolia is critical for understanding the region's socio-cultural structure and the construction of national identity. This research seeks to reveal the istorical context of Türk Ocakları's activities during this period.