Çocuğun kişiliğinin sosyal medyada korunması
Protecting the child's personality in social media
- Tez No: 893657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ERDEM KAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Günümüzde internet kullanımının giderek yaygınlaşmasıyla birlikte hem yetişkinlerin hem de çocukların sosyal medyadaki görünürlüğü artmaktadır. Pozitif hukukta bireylerin sosyal medyadaki tehditlere karşı korunabilmesi amacıyla genel nitelikli düzenlemeler yapılmıştır. Ancak çocukların, anılan genel düzenlemeler haricinde özel olarak korunması gerektiği açıktır. İhlalin üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirildiği durumlarda çocukların korunması velileri vasıtasıyla mümkünken ihlalin bizzat veli tarafından gerçekleştirildiği durumlarda çocukların korunmasına ilişkin ayrı bir düzenleme yapılması gereklidir. Özellikle bazı velilerin çocuklarının en özel anlarını dahi sosyal medya üzerinden herkesin görebileceği bir şekilde kontrolsüzce paylaşması, çocukların kişisel verilerini tehlikeye atmaktadır. Çocuğun sosyal medya paylaşımlarına yönelik rıza gösterecek fikri olgunluğa ulaşmamış olduğu durumda, paylaşımlara konu edilmesi onun kişilik hakkını ihlal eder. Çocuğun rıza verecek olgunlukta olduğu ancak rızanın kapsamının tam olarak tespit edilemediği durumlarda gösterilen rıza da fiili hukuka uygun hale getirmez. Kişilik hakkının sosyal medyada ihlal edildiği durumlarda kişiliğin korunmasına dair genel hükümlere başvurulabileceği gibi velayet hakkına ilişkin özel hükümlerden de yararlanılabilir. Genel hükümlerin yanı sıra internet ortamında gerçekleşen kişilik hakkı ihlallerine yönelik içeriğe erişimin engellenmesi veya ilgili içeriğin yayından kaldırılması da mümkündür. Çocuğun kişilik hakkının korunmasına yönelik özel hükümler ihdas edilerek muhtemel ihlallerin önüne geçilmesi ve çocukların dijital tehlikelere karşı korunması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Today, with the widespread use of the internet, the visibility of both adults and children on social media is increasing. In positive law, general regulations have been made in order to protect individuals against threats on social media. However, it is clear that children should be specially protected apart from the aforementioned general regulations. While it is possible to protect children through their parents in cases where the violation is committed by third parties, it is necessary to make a separate regulation on the protection of children in cases where the violation is committed by the parents themselves. In particular, some parents' uncontrolled sharing of even the most private moments of their children on social media for everyone to see jeopardises the personal data of children. In cases where the child has not reached the intellectual maturity to consent to social media posts, subjecting him/her to such posts violates his/her personal rights. In cases where the child is mature enough to give consent but the scope of the consent cannot be fully determined, the consent does not render the act lawful. In cases where the right of personality is violated on social media, the general provisions on the protection of personality can be applied, as well as the special provisions on the right of custody. In addition to the general provisions, it is also possible to block access to the content or to remove the relevant content for violations of personality rights on the internet. It should be ensured that possible violations are prevented and children are protected against digital dangers by enacting special provisions for the protection of the child's right to personality.