Çalışma belleği müdahale paketinin özel öğrenme güçlüğü olan ilkokul öğrencilerinin çalışma belleği performanslarına etkisi
The effect of the working memory intervention package on theworking memory performances of elementary school students with specific learning disabilities
- Tez No: 893689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışma belleği (ÇB) müdahale paketinin özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan öğrencilerin ÇB performansına, etkisini incelemektir. ÖÖG olan öğrencilerde unutma ve bellek problemlerinin yaygın olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, ÇB müdahale paketi hazırlanmış ve bu paketin etkililiği test edilmiştir. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu deneysel tasarım kullanılmıştır. Katılımcılar, kontrol grubunda 20 öğrenci ve deney grubunda 20 öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca deney grubundaki 20 öğrenciden ve annesinden müdahale paketi hakkında görüş alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Çalışma Belleği Ölçeği (ÇBÖ), Raven Standart Progresif Matrisler Testi (RSPM) ve Çalışma Belleği Performans Görevleri (ÇB-PG) ve müdahale paketi hakkında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin ÇBÖ ön test ve son test puanları arasındaki fark, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, deney grubundaki ÇB-PG arasındaki ön test ve son test puanları arasındaki fark da istatistiksel olarak anlamlıdır. Deney ve kontrol grupları arasındaki ÇBÖ'deki ön test-son test puan farkları da anlamlı bulunmuştur. Deney grubundaki öğrencilerin ve annelerinin ÇB müdahale paketine ilişkin görüşleri de olumlu olduğu söylenilebilir. Sonuç olarak, ÇB müdahale paketinin ÖÖG olan öğrencilerin ÇB performansını olumlu yönde katkı sağladığı söylenebilir. Eğitimciler, bu stratejileri bellek performansını desteklemek için kullanabilirler. Ayrıca, ÖÖG olan öğrenciler için farklı bilişsel müdahale paketleri geliştirilebilir ve farklı tanı gruplarında etkileri incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the impact of a working memory (WM) intervention on the WM performance of students with specific learning disabilities (SLD). It is well known that forgetting and memory problems are prevalent among students with SLD. Therefore, a WM intervention was developed and tested using an experimental design with pre-test and post-test control groups. The participants included 20 students in the control group and 20 in the experimental group, with feedback obtained from the experimental group's students and their mothers on the WM intervention. The data collection instruments included the Working Memory Scale (WMS), Raven's Standard Progressive Matrices (RSPM) and Working Memory Performance Tasks (WM-PT) and a semi-structured interview form regarding the WM intervention . The difference between the pre-test and post-test scores on the WMS for students in the experimental group was found to be statistically significant when compared to the control group. Furthermore, the difference between the pre-test and post-test scores on the WM-PT in the experimental group was also statistically significant. The pre-test and post-test score differences on the WMS were significant for both the experimental and control groups. The experimental group's students and their mothers reported positive opinions on the WM intervention. In conclusion, the WM intervention improved WM performance in students with SLD. Additionally, other cognitive intervention programs for students with SLD can be developed and tested across different diagnostic groups.