Diagnosing students' mastery profile of algebraic thinking ability: An application of mixed hierarchically structured cognitive diagnostic models
Öğrencilerin cebirsel düşünme becerilerine ait yetkinlik profilinin tanılanması: Karma hiyerarşik yapılı bilişsel tanı modellerinin uygulanması
- Tez No: 822200
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 237
Özet
Günümüzde eğitim alanında, bilişsel anlamda güçlü tanı koyabilen testler için yüksek düzeyde talep bulunmaktadır. Bu talep matematik eğitiminde de kendisini hissettirmektedir. Bu beklentiden yola çıkılarak bu çalışmada Bilişsel Tanı Modelleri (BTM) kapsamında çok boyutlu çoktan seçmeli bir test geliştirilmesi ve ortaokul sonu itibariyle öğrencilerin cebirsel düşünme becerilerine ait yetkinlik düzeylerinin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle cebirsel düşünme yeteneğini yansıtan bir çerçeve tanımlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan çerçeve Stephens ve ark. (2017) dayanmakta olup cebirsel düşünmenin temel yönleri ve bölümleri (Kaput, 2008) ile temel uygulamalar (Blanton vd., 2011) üzerine yapılandırılmıştır. Çerçeve kapsamında üç adet 20 soruluk çoktan seçmeli tanılama testi (Test A, Test B ve Test C) oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Ankara ili Çankaya ilçesinde toplam 2600 öğrenciden oluşan bir örneklemden elde edilen cevap örüntüsü, testlerdeki parametrelerinin özellikleri ve öğrencilerin yetkinlik profilleri hakkında bilgi sunan Bilişsel Tanılama Modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Farklı yapısal modeller test edilmiş ve yanıt verilerine en uygun model olarak Karma Hiyerarşik Yapılı GDINA modeli seçilmiştir. Testlere verilen cevaplardan elde edilen bu yapısal modele göre genelleştirilmiş aritmetik için nicel muhakeme, fonksiyonel düşünme becerileri için genelleştirilmiş aritmetik ön koşuldur. Öte yandan, temel uygulamalar açısından temsil becerisi, genellemenin ön koşulu; genelleme ise gerekçelendirme becerisinin ön koşulu olarak bulunmuştur. Bu yapı cebirsel düşünme becerileri arasındaki etkileşimin yönünü göstermesi açısından önemlidir. Bu yapısal model aracılığıyla tüm grupların ve alt grupların cebirsel düşünme becerisine ait yetkinlik düzeyleri incelenmektedir. Testlerde öne çıkan maddeler de farklı cevap verme durumlarına göre incelenmiştir. Cebirsel düşünme becerilerinin tanılanması ve geliştirilmesi açısından bulguların taşıdığı sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In education, there has been a high demand for testing that offers strong diagnostic information. This demand is also notable in mathematics education. Considering this expectation, this study aimed to construct a multidimensional multiple-choice test within the framework of Cognitive Diagnostic Models (CDM) and to determine the mastery profile of the algebraic thinking ability of the students by the end of middle school. A framework reflecting algebraic thinking ability was defined based on Stephens et al. (2017) and structured on the core aspects and strands of algebraic thinking (Kaput, 2008) and core practices (Blanton et al., 2011). By utilizing this framework, three 20-item diagnostic multiple-choice tests (Test A, Test B, and Test C) were developed and implemented. The obtained response pattern from a sample of 2600 ninth-grade students in Çankaya District of Ankara was analyzed using Cognitive Diagnostic Models offering information about the characteristics of the item parameters and the mastery profiles of the students. Different structural models were tested, and the Mixed Hierarchically Structured GDINA model was selected as the best-fitted model for the response data. According to this structural model obtained from the answers given to the tests, quantitative reasoning has been determined as the prerequisite of generalized arithmetic and generalized arithmetic as the prerequisite of functional thinking abilities. On the other hand, regarding core practices, representation has been determined as the prerequisite for generalizing and generalizing as the prerequisite for justifying abilities. This structure has been identified as important by showing the direction of the interaction between algebraic thinking abilities. Through this structural model, the algebraic thinking ability mastery levels of the whole groups and subgroups were examined. The prominent items in the test were also examined according to different responding situations. Implications of the findings for diagnosing and developing algebraic thinking skills were discussed.