Boşanma konusunda hadisler ve ilgili ihtilafların değerlendirilmesi
Hadīths about divorce and evaluation of related disputes
  1. Tez No: 893711
  2. Yazar: AYŞENUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRZA TOKPUNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu çalışmada boşanma ile ilgili merfu hadisler isnad ve metin analizi yapılarak incelenmiştir. Hadislerin tespitinde konularına göre tasnif edilmiş el-Kütübü't-tis'a eserlerinin teması boşanma olan bölümleri dikkate alınmıştır. Bu çerçevede hadisler ve ilgili oldukları meseleler; boşama zamanı, boşamada kullanılan ifadeler, eşlerin nitelikleri, boşanmada kadının etkin olması, liân, zıhâr, îlâ ve boşanma sonrası açılarından sınıflandırılarak araştırmaya konu edilmiştir. Fıkıh mezheplerinin meselelerle ilgili hadis temelli ihtilafları varsa onlar da tetkik edilmiştir. Bu araştırma ile boşanma konusundaki hadislerin el-Kütübü't-tis'a'da önemli bir yer tuttuğu görülmüştür. Bu konudaki hadislerin, ayetlerde olduğu gibi, boşanmanın güzellikle gerçekleşmesini sağlayacak esas ve kuralları barındırdığı ortaya çıkmıştır. Bu esas ve kurallarda eşlerden her ikisinin de gözetildiği müşahede edilmiştir. Boşanma konusundaki hadislerin zaman ve şartlar değişse bile Müslümanların hayatlarına ışık tutmaya devam edecek mahiyette oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the hadīths related to divorce were analyzed through isnad and textual analysis. In the identification of the hadīths the chapters of the al-Kutubu't-tis'a, which are classified according to their subjects, were taken into consideration. In this framework, the hadīths and the issues they are related to were classified in terms of the time of divorce, the expressions used in divorce, the qualifications of the spouses, the effectiveness of the woman in divorce, liān, zihār, īlā and post-divorce. If there are hadīth-based disagreements between the sects of fiqh on the issues, they have also been analyzed. This research has shown that hadīths on divorce occupy an important place in al-Kutubu't-tis'a. It has been revealed that the hadīths on this subject, like the verses, contain principles and rules to ensure that divorce is realized in a good manner. It was observed that both spouses were taken into consideration in these principles and rules. It is understood that the hadīths on divorce will continue to shed light on the lives of Muslims even if times and conditions change.