Böbrek nakli hastalarında eritrositoz sıklığı, risk faktörleri ve uzun dönem sonuçları
Incidence, risk factors, and long-term outcomes of erythrocytosis in kidney transplant patients
  1. Tez No: 893715
  2. Yazar: ONUR DİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Posttransplant eritrositoz (PTE), böbrek nakli sonrası hemoglobin veya hematokrit seviyelerinin uzun süre yüksek kalması olarak tanımlanır. Genellikle greft işlevi iyi olan hastalarda ortaya çıkar ve sıklıkla erkeklerde görülür. PTE'nin gelişme oranı %8 ile %15 arasında değişmektedir ve genellikle nakilden sonraki ilk 2 yıl içinde belirgin hale gelir, ancak daha uzun süre sonra da ortaya çıkabilir. PTE'nin mekanizmaları tam olarak anlaşılamamıştır; ancak nativ böbreklerden eritropoetin salınımının etkisi olduğu düşünülmektedir. Son yıllarda, Anjiotensin Dönüştürücü Enzim İnhibitörleri (ACEİ) ve Anjiotensin Reseptör Blokörlerinin (ARB) ve immünsüpresif ajanların yaygın kullanımıyla PTE sıklığında azalma gözlenmiştir. Eritrositoz, plazma viskozitesini artırarak tromboembolik olaylara yol açabilir. Tedavide ACEİ ve ARB'ler, flebotomi ve teofilin gibi yöntemler kullanılır. Çalışmanın amacı, merkezimizde takipli olan böbrek nakli hastalarında PTE sıklığını ve artmış risk faktörlerini belirlemek, PTE'nin greft kaybı ve tromboembolik olaylar üzerindeki etkilerini incelemek ve tedavi yöntemlerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya 1999-2023 yılları arasında böbrek nakli olan, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı'nda en az 1 yıllık takip süresi bulunan, 18 yaş üstü, 295 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri geriye dönük olarak hasta dosyalarından temin edilmiştir. Böbrek naklinden sonraki izlemlerinde hemoglobin düzeyi 17 g/dl'nin veya hematokrit düzeyi %51'in üzerinde olan ve en az 6 ay bu düzeylerin üstünde seyreden hastalarda PTE geliştiği kabul edilmiştir. Eritrositozu olan ve olmayan hastaların demografik ve klinik özellikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca hastaların takibindeki advers olaylar (diyalize dönüş, fonksiyone greft ile ölüm, tromboembolik olay gelişimi) kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 295 hastanın 39'u (%13,2) PTE grubuna, 256'sı (%86,8) da kontrol grubuna alınmıştır. PTE görülenlerde erkeklerin oranı %74,4, PTE görülmeyen hastalarda ise %54,3'tür (p=0.018). PTE gelişen hastaların %41'i sigara içmekteyken, PTE gelişmeyenlerin sigara içme oranı %17,2'dir ve bu da anlamlı bir farktır (p=0.001). PTE görülen hastaların %20,5'inde polikistik böbrek hastalığı mevcutken, PTE görülmeyen hastalarda bu oran %5,5'tir ve bu fark anlamlıdır (p=0.001). Nakil öncesinde diyalize giren hastaların oranı PTE görülenlerde %89,7, görülmeyenlerde ise %73'tür; bu da anlamlı bir farktır (p:0.024). Donörlerin yaş ortalaması PTE görülen hastalarda 40,4 ± 11,4 yıl, PTE görülmeyen hastalarda ise 44,3 ± 11,8 yıldır ve bu fark da anlamlıdır (p=0.045). PTE görülen ve görülmeyen gruplar arasında erkekten erkeğe, kadından erkeğe ve erkekten kadına yapılan nakillerde belirgin bir fark yoktur (p>0.05). Ancak, kadından kadına yapılan nakil oranı PTE görülen hastalarda, PTE görülmeyenlere kıyasla anlamlı derecede daha düşüktür (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Background: Posttransplant erythrocytosis (PTE) is defined as the prolonged elevation of hemoglobin or hematocrit levels following kidney transplantation. It typically occurs in patients with well-functioning grafts and is more frequently observed in males. The incidence of PTE ranges from 8% to 15% and usually becomes apparent within the first 2 years post-transplant, though it may develop later. The exact mechanisms of PTE are not fully understood, but it is believed to be related to erythropoietin secretion from native kidneys. In recent years, the widespread use of Angiotensin-Converting Enzyme Inhibitors (ACEIs), Angiotensin Receptor Blockers (ARBs), and immunosuppressive agents has led to a decrease in the incidence of PTE. Erythrocytosis can increase plasma viscosity, potentially leading to thromboembolic events. Treatment methods include ACEIs and ARBs, phlebotomy, and theophylline. The study aims to determine the incidence of PTE and the associated risk factors in kidney transplant patients, as well as to investigate the impact of PTE on graft loss, mortality and thromboembolic events, and to evaluate the treatment methods used. Methods: The study included 295 patients who underwent kidney transplantation between 1999 and 2023 at Marmara University Pendik Training and Research Hospital Nephrology Department, with a follow-up period of at least 1 year, all aged 18 or older. Patients' demographic, clinical, and laboratory data were retrospectively collected from medical records. PTE was defined in patients with hemoglobin levels >17 g/dl or hematocrit levels >51% persisting for at least 6 months post-transplant. Patients with PTE and those without erythrocytosis were compared regarding demographic and clinical charecteristics. Adverse events during follow-up (return to dialysis, death with a functioning graft, thromboembolic events) were recorded. Results: Of the 295 patients, 39 (13.2%) were in the PTE group and 256 (86.8%) in the control group. The proportion of males in the PTE group was 74.4%, compared to 54.3% in the control group (p=0.018). Smoking was reported in 41% of patients with PTE, compared to 17.2% of those without PTE, which is a significant difference (p=0.001). Polycystic kidney disease was present in 20.5% of patients with PTE, versus 5.5% in those without PTE, a significant difference (p=0.001). The proportion of patients who underwent dialysis before transplantation was 89.7% in the PTE group and 73% in the non-PTE group, also a significant difference (p=0.024). The mean age of donors was 40.4 ± 11.4 years for PTE patients and 44.3 ± 11.8 years for non-PTE patients, which was significant (p=0.045). There was no significant difference in transplant types (male-to-male, female-to-male, male-to-female) between PTE and non-PTE groups (p>0.05). However, the rate of female-to-female transplants was significantly lower in the PTE group compared to the non-PTE group (p=0.001).