Avrupa Birliği'nde enerjinin hukuki görünümü
The legal perspective of energy in the European Union
- Tez No: 893719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRİYE ÖZLEM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Modern anlamda enerji, barış zamanında devletlerin gelişmesi ve savaş zamanında milletlerin hayatta kalmaları adına hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle, Avrupa Birliği (AB) ve üye devletleri enerji meselelerine büyük önem vermektedir. Ancak, AB'nin enerjideki yetkileri ve AB çapındaki enerji düzenlemeleri çeşitli tartışmalara neden olmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde, Maastricht Antlaşması sonrası ile Lizbon Antlaşması öncesi dönem ele alınmaktadır. Bu dönem, elektrik ve gaz pazarlarının ilk defa liberalleşme sürecine girmesi ve ilk üç enerji paketinin çıkarılması itibariyle önem arz etmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Lizbon Antlaşması sonrası günümüze kadar olan dönem incelenmektedir. Bu dönem, Rusya ile yaşanan politik problemler nedeniyle Enerji Birliği'nin ilan edilmesi, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği hedefleri ile birlikte enerjide bağımsızlığın ve ortak bir enerji politikasının oluşturulmasının hedeflenmesi bakımından önemlidir. Çalışma boyunca, AB'nin Kurucu Antlaşma'daki ve ikincil düzenlemelerdeki enerji konularındaki yetkilerinin, Maastricht Antlaşması itibariyle başlangıçta yavaş ama sonrasında krizlere bağlı olarak hızlı bir şekilde arttığı ve günümüzde AB çapında bir enerji politikasının oluşturulmuş olduğu savı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the modern sense, energy is vital for the development of states in peacetime and the survival of nations in wartime. Therefore, the European Union (EU) and its member states attach great importance to energy issues. However, the EU's competences in energy and EU-wide energy regulations have caused various controversies. The first part of the study deals with the post-Maastricht Treaty and pre-Lisbon Treaty period. This period is important in terms of the first liberalization of electricity and gas markets and the adoption of the first three energy packages. The second part of the study examines the period after the Lisbon Treaty until today. This period is important in terms of the announcement of the Energy Union due to the political problems with Russia, the aim of energy independence and the establishment of a common energy policy with renewable energy and energy efficiency targets. Throughout the study, it is argued that the EU's powers on energy issues in the Founding Treaty and secondary legislation increased slowly at the beginning but rapidly after the Maastricht Treaty due to crises and that an EU-wide energy policy has been established today.