İcra hukuku bakımından arabuluculuk
Mediation in terms of enforcement law
- Tez No: 893720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Arabuluculuk, uyuşmazlıkların dava dışı yollarla çözümünü sağlayan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabuluculuk müzakereleri sonunda düzenlenen arabuluculuk anlaşma belgesi, ilâmlı veya ilâmsız icra takibine dayanak teşkil edebilir. Dolayısıyla, anlaşma belgesi içeriğinin buna uygun olarak hazırlanması gerekir. Bunun yanında, arabuluculuk müzakereleri sonunda anlaşılan hususlarda dava açılmasını yasaklayan düzenlemenin hak arama hürriyeti ile olan ilişkisi ele alınmalıdır. Bir maddi hukuk işlemi olan anlaşma belgesinin iptaline veya geçersizliğine karar verilebilir. Bu durumun, anlaşma belgesi dayanak kılınarak yapılmış icra takibine etkisinin ortaya konulması gerekir. Bunun yanında, dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurulmasını zorunlu kılan dava şartı arabuluculuğun ilâmsız icra takibine özgü davalar ile olan ilişkisi, hakkında açık düzenleme olan davalar bakımından yerindelik bağlamında incelenmelidir. Hakkında açık düzenleme olmayan davaların ise dava şartı arabuluculuk kapsamında olup olmadıkları ve arabuluculuğa elverişlilikleri değerlendirilmelidir. Bu çalışmada, tüm bu sorunlara ilişkin olarak mevzuat, öğretide ileri sürülen görüşler ve mahkeme içtihatları çerçevesinde değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mediation is an alternative resolution method that provides non-litigation resolution of disputes. The mediation agreement document issued at the end of the mediation negotiations may serve as the basis for enforcement proceedings with or without a judgment. Therefore, the content of the agreement document must be prepared accordingly. In addition, the relationship between the regulation prohibiting filing a lawsuit on matters agreed at the end of mediation negotiations and the freedom to seek justice should be addressed. The annulment or invalidity of the agreement document, which is a substantive law transaction, may be decided. The effect of this situation on the enforcement proceedings based on the agreement document must be revealed. In addition, the case requirement, which obliges mediation before filing a lawsuit, should be examined in the context of its relevance in terms of the relationship between mediation and cases specific to non-judgment enforcement proceedings, and cases for which there is a clear regulation. Cases for which there is no clear regulation should be evaluated whether they are within the scope of mediation and their suitâbility for mediation. In this study, all these problems were evaulated within the framework of the legislation, the opinions put forward in the doctrine and the court precedents.