Beceri temelli matematik sorularındaki başarıyı arttırmak için görüşler: Bir durum çalışması
Opinions on increasing succes in skill-based mathematics questions: A case study
- Tez No: 893721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELMAZİYE TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Beceri temelli sorular öğrencilerin üst düzey bilişsel becerilere sahip olmasını, okuduğunu anlamasını gerektiren, çözmekte zorlandıkları sorulardır. Bu araştırmanın amacı beceri temelli matematik sorularında öğrencilerin başarısız olma sebepleri ve başarılarını arttırmak için yapılabileceklerin incelenmesidir. Bu araştırma beceri temelli matematik sorularına ilişkin başarısız olma nedenlerinin ve başarıyı arttırmak için çözüm önerilerinin ele alındığı betimsel bir araştırmadır. Veriler nitel veri toplama yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme ve odak grup görüşmesi ile toplanmıştır. Çalışma verileri, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Çanakkale Merkez ilçesinde bulunan bir ortaokuldaki 8. sınıf öğrencileri, velileri ve öğretmenlerinin katılımı ile elde edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizi için içerik analizi kullanılmıştır. Başarısız olma nedenleri: okuduğunu anlamada zorlanma, motivasyon ve ilgi eksikliği, matematik yatkınlık seviyesi, soruların uzun ve karmaşık yapısı, öğretim programı ile soruların örtüşmemesi, konu eksikliği, yaratıcı uygulamaların eksikliği, aile ilgisizliği, teknoloji bağımlılığı ve sosyoekonomik düzeydir. Başarıyı arttırmak için çözüm önerileri: okuma alışkanlığının kazandırılması, ders içeriğinin azaltılması, beceri temelli matematik soruları ile örtüşen öğretim programlarının uygulanması, ders kitaplarının içeriklerinin bu sorulara uygun hazırlanması, öğretmenlerin ders kitaplarını seçebilmesi, öğrencilerin motivasyonlarının arttırılması, teknoloji ile geçirilen sürenin kontrollü olması ve velilerin çocukları ile kişisel, sosyal, akademik konularda ilgi ve alaka düzeylerinin yüksek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Skill-based questions are questions that require students to have high-level cognitive skills and understand what they read, and that they have difficulty solving. The purpose of this research is to examine the reasons why students fail in skill-based mathematics questions and what can be done to increase their success. This research is a descriptive research that discusses the reasons for failure in skill-based mathematics questions and solution suggestions to increase success. Data were collected through semi-structured interview and focus group interview, which are qualitative data collection methods. Study data was obtained with the participation of 8th grade students, their parents and teachers in a secondary school in Çanakkale Central district in the 2023-2024 academic year. Content analysis was used to analyze the data obtained from the interviews. Reasons for failure are: difficulty in understanding what you read, lack of motivation and interest, level of mathematical aptitude, long and complex structure of the questions, incompatibility of the questions with the curriculum, lack of subject, lack of creative applications, family indifference, technology addiction, socioeconomic level. Solution suggestions to increase success: gaining reading habits, reducing course content, implementing teaching programs that overlap with skill-based mathematics questions and preparing the contents of textbooks in accordance with these questions, teachers being able to choose textbooks, increasing students' motivation, controlling the time spent with technology, and parents' having a high level of interest and concern for their children in personal, social and academic matters.