Kayıp yaşantısı bulunan bireylerde dinî başa çıkma
Religious coping in individuals experiencing loss
- Tez No: 893737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KILIÇ AHMEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kayıp kavramı, insanın daha önce sahip olduğu herhangi bir varlıktan yoksun kalarak varlığını o şekilde idame ettirmesini karşılamaktadır. Bir kayıp söz konusu olduğunda ise ardından yaşanan duygusal, fiziksel, bilişsel ve davranışsal tepkiler ile sarsılan dengeyi yeniden sağlama süreci yas olarak ifade edilmektedir. Kaybın en somut ve etkileyici hali ise ölümdür. Sevilen bir yakınını kaybetmek stres verici bir olay olduğu için başa çıkma süreci devreye girmektedir. Zorlu olaylarla başa çıkmada din oldukça önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada birinci dereceden yakınını kaybetmiş bireylerin yas sürecinde dinî başa çıkma tarzları araştırılmıştır. Nitel yöntem kullanılarak araştırılan çalışmada 22-60 yaşları arasında Müslüman olduğunu belirten ve amaçlı örnekleme ile seçilen 3'ü erkek, 12'si kadın 15 katılımcı bulunmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış sorular ile yüz yüze görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Verilerin analizi içerik analizi ile yapılmıştır. Veri analizinin etkin bir şekilde yapılabilmesi için Maxqda 2022 kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre dinî inanç katılımcıların kaybı anlamlandırmalarını kolaylaştırmaktadır. Cenaze merasimi ve dinî ritüeller kaybı kabullenmede büyük öneme sahiptir. Ahiret inancı ise sevilen yakını ile kavuşma umudu vermesi sebebiyle yasın olumsuz tepkilerinin sağaltılmasında faydalı olmaktadır. Araştırma bulgularına göre dinî başa çıkma etkinlikleri yas sürecinin sağlıklı atlatılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of loss refers to the fact that a person continues his existence without having any assets that he had before. When there is a loss, the emotional, physical, cognitive and behavioral reactions that follow and the process of regaining the shaken balance are expressed as mourning. The most concrete and impressive form of loss is death. Since losing a loved one is a stressful event, the coping process comes into play. Religion is a very important issue in coping with difficult events. At this point, the religious coping styles of individuals who have lost a first-degree relative have been investigated during the mourning process. In the study conducted using qualitative methods, there are 15 participants, 3 male and 12 female, who stated that they are Muslims between the ages of 22-60 and were selected with purposeful sampling. Data were collected through face-to-face interviews with semi-structured questions. Data analysis was done with content analysis. Maxqda 2022 was used to perform data analysis effectively. According to the research results, religious belief makes it easier for participants to make sense of the loss. Funeral ceremonies and religious rituals are of great importance in accepting the loss. Belief in the afterlife is useful in healing the negative reactions of grief because it gives hope for reunion with the loved one. According to the research findings, religious coping activities ensure a healthy mourning process.