Dijital pazarlamanın tüketim ekonomisine etkisi
The effect of digital marketing on the consumption economy
- Tez No: 893740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Economics, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gelişen teknoloji sayesinde sosyal hayatımız her geçen gün değişmekte ve bu durum yaşantımızı kolaylaştırmaktadır. Teknolojik gelişmelerin insan yaşamına önemli katkılarından biri de internettir. İnsanlar teknolojiyi kullanarak tüketim şekillerini değiştirmekle beraber gelişen teknoloji bireylere yeni iş sahası da oluşturmuştur. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya kavramı ortaya çıkmıştır. Bireyler mobil cihazlar ve mobil uygulamalar sayesinde hem teknolojiyi hem de sosyal medyayı aktif olarak kullanmışlardır. Bu gelişim ve değişimle birlikte geleneksel pazar ağı dışında yeni bir dijital pazarlama ağı oluşmuştur. Tüm sektörlerde olduğu gibi dijital pazarlama sektöründe de çeşitli avantajlar ve dezavantajlar mevcuttur. Bu avantaj ve dezavantajlar, şirket yöneticileri ve tüketici tarafında farklılık göstermektedir. Bu çalışmada, dijital pazarlamanın tüketim ekonomisine olan etkisi şirket yöneticilerinin görüşleri çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma konusu dikkate alındığında şirket yöneticileri gözünden bu incelemenin yapılabilmesi için İstanbul'da farklı sektörlerde hizmet veren 7 farklı şirket belirlenmiştir. Araştırma yöntemi olarak ise yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yöntemi seçilmiş, şirket yöneticileri ile yapılan mülakatlarda yönlendirilme yapılmadan sorular sorulmuştur. Yapılan mülakatlarda şirketlerin gizlilik politikası esasına uyularak görüşmeler deşifre edilmiş olup sektördeki değişimler şirket yöneticileri perspektifinde ortaya konulmuştur. Şirket yöneticileri, dijital pazarlamadaki gelişim ve değişimleri genel başlıkta dile getirmiştir. İnternetin yaygın kullanılmasıyla sosyal medyada marka, ürün ve tanıtımlarının etkili olması, tanınmış kişilerin, firmaların veya fenomenlerin dijital pazarda ürün tanıtımında ve satışında etkili olması dijital pazar ağının büyümesini ve gelişmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to developing technology, our social life is changing day by day and this makes our lives easier. One of the most important contributions of technological developments to human life is the internet. While people are changing their consumption patterns by using their documents, new job opportunities have been created for technological individuals. The emergence of social media with the widespread use of the Internet. Thanks to mobile devices and mobile applications, they actively used all of them and social media. With this development and change, a new digital marketing network is formed outside the traditional market network. As in all sectors, there are various advantages and disadvantages in the digital marketing sector. These advantages and disadvantages also differ in company support and different ways. The impact of this effective digital marketing on the consumption economy was examined by the company contribution and the meeting was held. For the performance of this analysis, 7 different companies serving in different sectors in Istanbul were determined. Semi-examination analysis process was chosen as the research method, and guided questions were asked during the interviews with company data. The interviews were transcribed in accordance with the confidentiality policy, and the changes in the sector were revealed in the perspective of the company details. Company integrity, in expressing the developments and changes in digital marketing in general terms: With the widespread use of the internet, the effectiveness of brand products and promotions on social media, the effectiveness of the participants in the promotion and sales of products in the digital market where they are located, the successes and developments of the digital market network have been ensured.