Fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerinin motivasyonlarının, iş doyumlarının ve mesleki tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of motivation, job satisfaction and vocational attitude of physics, chemistry and biology teachers in terms of various variables
  1. Tez No: 657180
  2. Yazar: ZİYA ALPER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada fizik, kimya ve biyoloji öğretmenlerinin demografik özellikleri, iş doyumları, motivasyonları ve tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi İç Anadolu'nun bir ilindeki 140 fizik, kimya ve biyoloji öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma kapsamındaki veriler; öz yeterlik ölçeği, kolektif yeterlik ölçeği, öğretmenlerin öğretim yaklaşımı ölçeği, iş doyumu ölçeği, algılanan okul ortamı ölçeği, okul hedef yapıları ölçeği, öğretmenlik mesleği tutum ölçeği ve demografik bilgi ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistik, korelasyon, t-testi, tek yönlü varyans analizi gibi istatistiki teknikler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin iş doyumlarının yüksek olduğu ve okul ortamı, tutum, öz yeterlik, kolektif yeterlik, öğretim hedef yönelimleri ile okul hedef yapıları arasında pozitif yönlü ve yüksek veya orta düzeyde anlamlı ilişkili olduğu belirlenmiştir (p0,05). Öğretmenlerin kolektif yeterliği; branş, çalışılan kurumun yeri, kurum türü, destekleme kursu verme değişkenlerine göre anlamlı fark oluşturduğu (p0,05). Öğretmenlerin mesleki tutumlarının; iş doyumu ile orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkili olduğu (r=0,528, p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study motivation, job satisfaction, demographic properties and vocational attitude levels of physics, chemistry and biology teachers in terms of various variables are investigated. Study group of this work is comprised of 140 physics, chemistry and biology teachers from a city of Central Anatolia, Turkey. Data used in this study is obtained by selfefficacy scale, collective efficacy scale, education attitude, job satisfaction scale, perceived school climate scale, school aim tendency scale, professional attitude scale and demographic scale. Data analysis is carried out by statistical methods such as descriptive statistics, correlation, t-test and one-way analysis of variance. At the end of the study, job satisfaction of the teachers is observed to be high and job satisfaction has a meaningful medium or high level positive correlation between perceived school climate, professional attitude, selfefficacy, collective efficacy, school aim tendency (p0,05). In addition to this, while teaching branch, location of the school, school type, support lecturing, has a meaningful and positive effect on teacher's collective efficacy (p0,05). Vocational attitude of the teachers is observed to have a meaningful medium level positive correlation with job satisfaction (r=0,528, p0,05).