Adana ilinde kauçuk ağaçlarında (Ficus spp.) thrips (Thysanoptera) türleri, doğal düşmanları ve popülasyon değişimlerinin araştırılması
Investigation of thrips (Thysanoptera) species, their natural enemies and population changes on rubber trees (Ficus spp.) in Adana province
- Tez No: 893764
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinde kauçuk ağaçlarında (Ficus microcarpa) Thysanoptera türleri, doğal düşmanları popülasyon gelişmeleri ve thrips zararı araştırılmıştır. İki farklı ekolojik alanda yapılan çalışmada kauçuk ağaçlarında zararlı tür olarak Türkiye'de varlığı daha önceden bilinen bir tür olan Yaprak gal thripsi, Gynaikothrips ficorum (Marchal, 1908) (Thysanoptera: Phlaeothripdae) saptanmıştır. Zararlı thripsin zarar görmüş yapraklarda (galli yapraklar) kışladığı, taze sürgün oluşumuyla birlikte, mayıs ayı sonu veya haziran ayı başlarında ağaçlara bulaştığı, temmuz-ağustos döneminde yüksek popülasyon yoğunluğuna ulaştığı belirlenmiştir. Eylül ayı başlarında zararlı thripsin popülasyon yoğunluğu belirgin olarak azalmıştır. Zararlı thripsin gelişmesinde taze sürgün ve yaprak gelişmesinin etkisinin olduğu, zararlının yaşlı yapraklarda gelişemediği sonucuna varılmıştır. Gal thripsi nedeniyle taze sürgünlerde galli yaprak oranı %13-15 arasında değişmiştir. Avcı thrips, Androthrips ramachandrai Karny, 1896 (Thysanoptera: Thripidae) kaydedilmiştir. Thripslerle örneklemeler boyunca kaydedilen avcı Hemiptera (Anthocoridae) türü Montandoniola indica Yamada, 2011 zararlı popülasyonunu yeterli düzeyde baskı altında tutamamış ve thrips zararını önleyememiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the Thysanoptera species, their natural enemies, population developments, and thrips damage on the rubber trees (Ficus microcarpa) in Adana Province, Tükiye were investigated. In this study performed in the two different ecological areas, the Leaf gall thrips, Gynaikothrips ficorum (Thysanoptera: Phlaeothripdae), which is a known pest species in Türkiye, was identified on the rubber trees. It was determined that the pest thrips overwinters on damaged leaves (gall leaves), infects the trees at the end of May or the beginning of June with the formation of new shoots, and it reaches high population density during the July-August period. By the beginning of September, the population density of the pest thrips significantly decreased. The development of the pest thrips was influenced by the growth of new shoots and leaves, and that the pest does not develop on older leaves of Ficus. Due to the gall thrips feedings, the proportion of galled leaves on new shoots ranged between 13-15%. The predatory thrips, Androthrips ramachandrai (Thysanoptera: Thripidae), was recorded in very small numbers and occasionally found. The predatory Hemiptera (Anthocoridae) species Montandoniola indica recorded during the sampling periods did not adequately suppress the pest population and could not prevent the thrips damage. The findings are discussed, and recommendations are provided.