Teknostresin işe tutkunluk ve bilgi saklama üzerinde etkisi
The effect of technostress on work engagement and knowledge hiding
- Tez No: 893763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada teknostresin bilgi saklama davranışı üzerindeki etkisi ve bu etkide işe tutkunluğun aracı rolü incelenmiştir. Araştırma verileri, çeşitli firmalarda bilgi teknolojileri ve bilgi teknolojileriyle ilgili bölümlerde çalışan 232 personelden anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplanan bu veriler SPSS paket programıyla analize tabi tutulmuş ve faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Analizler sonucunda teknostres ile bilgi saklama davranışı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda araştırma, işe tutkunluğun teknostres ve bilgi saklama arasında kısmı aracılık rolünü de işaret etmektedir. Elde edilen bu bulguların yöneticilere ve benzer alanda çalışan araştırmacılara yol gösterici olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of technostress on knowledge hiding behavior and the mediating role of work engagement in this effect. Data for the study were collected from 232 employees working in various companies in information technology and related departments through a survey method. These data were analyzed using the SPSS software package, and subjected to factor analysis, correlation analysis, and regression analyses. The analyses identified a positive and significant relationship between technostress and knowledge hiding behavior. Additionally, the research indicates that work engagement plays a partial mediating role between technostress and knowledge hiding. The findings are expected to be instructive for managers and researchers in similar fields.