Pazarda rekabet üstünlüğü sağlamada yeni ürün geliştirmenin önemi ve Türkiye'de değişik endüstrilerde yeni ürün performansının etkileyen faktörler
The Importance of new product development in attaining competitive advantage and factors affecting new product performance in different industries in Turkey
- Tez No: 89379
- Danışmanlar: PROF. DR. METE OKTAV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Teknolojik yeniliklerin icad edflmesi ve bu yeni teknolojilerin kullanılması fle elde edilen yeni örfin ve hizmetler, ülke ekonomilerinin gelişimi ve toplumların refah düzeyi üzerinde önemli etkiye sahiptir. Firmalar, imajlarını, stillerini ve kalite anlayışlarını yansıtan ürün ve hizmetleri aracılığı ile topluma ulaşırlar. Pazara sundukları yeni ürünler ile büyümeyi amaçlayan firmalar için günümüzde yeni ürün geliştirme faaliyeti tercih edebilecekleri stratejilerden biri olmaktan ziyade, rekabet avantajı sağlayabilmede bir zorunluluk halini almıştır. Dolayuı ile, Türk firmaları global pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için başardı yeni ürünler geliştirmek ve pazara sunmak durumundadırlar. Bu çalışmanın amaa endüstriyel firmalarda yeni ürün performansı üzerinde etkili olan faktörleri belirleyerek, firma yöneticilerine başarılı yeni ürünler geliştirme konusunda bilgi ve öneriler sunmaktır. Çalışmanın araştırma bölümünde, seksenaltı değişkenin yeni ürün başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Değişkenler üzerinde yapılan analizler sonucu, firmanın içsel değişkenlerinin yeni ürün performansı üzerinde önemli etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Yapılan faktör analizi sonucu, yeni ürün başarısı ile süreç faaliyetlerinde uzmanlık, teknoloji ve pazarlama alanlarında yetkinlik, pazar çabalarının gücü ve etkinliği 3e ürünün teknolojik özellikleri ve benzersiz bir ürün olması faktörlerinin yeni ürün performansını etkilediği saptanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT New products and services, which contribute to the growth of economies and well being of societies, are obtained through technological innovations. Firms reflect their styles, images, and their understanding of quality through their products and services, which are the means for communicating with the society. Product development is no more one of the strategies firms might prefer for expansion: It is a must for firms to obtain competitive advantage in today's market rivalry. Thus, Turkish firms need to develop and launch successful new products for attaining competitive advantage in global markets. This study aims to determine the factors affecting new industrial product performance and offer suggestions to the firms' managers. The research made examined the effects of eighty-six variables on new industrial product performance. The results of the study show that the internal factors are more influential on new industrial product performance than the external factors. The results of the factor analysis emphasize the effect of proficiency in process activities, along with technical and marketing activities, the strength and effectiveness of marketing efforts, technological characteristics of and demand characteristics for the product and product uniqueness on success.