Yeni ürün geliştirmede tedarikçi katılımını yönetmek: Sanayi işletmelerinde bir araştırma
Managing supplier involvement in new product development: An empirical investigation of manufacturing industry
  1. Tez No: 330458
  2. Yazar: RABİA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüz küresel ekonomisinde işletmelerin rekabet üstünlüğü sağlamasında farklılık yaratmak büyük önem taşımaktadır. Bu farklılığı sağlamak için ise işletmelerin yeni mamuller, hizmetler, süreçler ve pazarlar, kısaca her alanda yenilikler ortaya koyması daha da önemlisi bunu sürekli hale getirmesi gerekmektedir. Bunun için yenilik sürecinin fikir aşamasından pazara sunum aşamasına kadar doğru bir strateji ile başarılı bir şekilde yönetilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu stratejinin en önemli unsurunu günümüzde tedarikçilerin yeni ürün geliştirme sürecine dahil edilmesi oluşturmaktadır. Bu çalışma Türkiye bağlamında tedarikçi yönetimi, yenilik ve işletme performansı arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Çalışmada veri, Türkiye?nin en büyük kuruluşlarının yer aldığı İSO 1000 veri tabanına kayıtlı farklı sektörlerden 102 sanayi işletmesinden elde edilmiştir. Analizlerin ilk aşamasında yürütülen keşifsel faktör analizi sonuçları araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Analizlerin ikinci aşamasında yapılan korelasyon analizi sonuçları alıcı-tedarikçi işbirliği düzeyi, yeni ürün geliştirme sürecine tedarikçi katılımı ve yeni ürün performans değişkenleri arasında pozitif yönlü ilişki bulunduğunu ortaya koymuştur. Regresyon analizi sonucu ise yeni ürün performansı ve genel işletme performansı arasında güçlü ilinti olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar rekabet üstünlüğü elde etmek isteyen işletmelerin pazara başarılı yeni ürünler sunmalarının, bunun için ise alıcı-tedarikçi ilişkilerini geliştirmelerinin ve yenilik süreçlerine tedarikçilerini dahil etmelerinin önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It is essential for the businesses to make a difference in maintaining a competitive advantage in today's global economy. To ensure this difference, businesses are required to put new goods, services, processes, and markets into operations, in short, to demonstrate innovations in every field, and more importantly, to make them permanent all the time. To achieve this, successfully management with a strategy from the idea to market stage is which of the utmost importance. Involving the present suppliers in the process of new product development constitutes the most important element of this strategy. The aim of this study is to investigate the relationship between management of suppliers, innovations and business performance in Turkey. The data were obtained from 102 varied industries registered in the database of ISO 1000 including the biggest organizations of Turkey. The results of exploratory factor analysis conducted at the first stage of the analysis proved the validity and reliability of the scales used in the study. The results of the correlation analysis conducted at the second stage of the analysis revealed that there was a positive correlation between the variables of the new product performance, the level of buyer-supplier collaboration, and supplier involvement in the new product development. The result of regression analysis established that there was a strong correlation between new product performance and overall business performance. These results suggest that it is vital for the businesses that want to gain a competitive edge to present their new products to market successfully, and for this they should improve the buyer-supplier relationships, and include their suppliers in the process improvements and innovation.