Reklamda mizah kullanımı; redbull örneği üzerine gösterge bilimsel bir inceleme
The use of humor in advertising; a semiotic analysis on the example of redbull
- Tez No: 893792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ŞAHİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tarıma mekanizasyonun girmesiyle birlikte kırsal kesimlerde yaşayanların hayatlarını idame edebilmek için farklı iş alanlarının fazlaca olduğu şehirlere göçlerin başlaması ve gelişen değişen teknolojik yapılarla birlikte ürün hizmet çeşitliliği de bu değişim dönüşümle paralel artış göstermiştir. Artan rekabet ortamında markaların benzerlerinden farklı olduğunu göstermek için çeşitli iletişim yolları kullanmışlardır. Kullanılan bu iletişim tekniklerinden biri de reklamdır. Tüketicinin algısını meydana getirerek şekillendiren reklamda, mesaj içeriklerinde duygusal ve rasyonel çekicilik ve ikna yöntemleri gibi rekabette öne taşıyacak unsurlar kullanılmaktadır. Reklam çeşitliliği arasından sıyrılarak fark atabilmek için bazı markaların reklam mesaj içeriklerinde mizah çekiciliği sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmanın konusu global bir marka olan Red Bull Enerji İçeceği ürününün reklam sloganı ile reklam içeriklerinin paralel ilerlemesi doğrultusunda başvurulan reklam çekiciliklerinin kullanımıyla mizahi içerik oluşumunun analizidir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak alanda yapılmış çalışmalar (tez, makale, kitap, proje gibi) dikkate alınarak, literatüre katkı sağlaması amacıyla Reklamda Mizah Kullanımı; Red Bull Örneği Üzerine Gösterge Bilimsel Bir inceleme konusu ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde literatür araştırmasına yer verilmiştir. İkinci bölümünde reklamda mizah kullanımına dair çekicilikler kavramsal tanımı ve çeşitli yöntemleriyle beraber açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Red Bull Enerji İçeceği markasının pandemi dönemi 2020-2023 yılları arasında hem ulusal televizyon kanallarında hem de internet ortamında yayınlanmış reklamları arasından rastgele seçilen dört (4) adet reklamların görsel- işitsel ve reklam mesajlarında kullanılan mizahi yöntemler, Roland Barthes'in göstergebilimsel tekniğinden yola çıkarak göstergebilimsel bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the introduction of mechanization in agriculture, the migration of people living in rural areas to cities where there are many different business areas in order to sustain their lives, and with the changing technological structures, the diversity of products and services has increased in parallel with this change and transformation. In an increasingly competitive environment, brands have used various communication methods to show that they are different from their counterparts. One of these communication techniques used is advertising. In advertising, which creates and shapes the consumer's perception, elements that will put them ahead of the competition, such as emotional and rational appeal and persuasion methods, are used in the message content. In order to stand out among the diversity of advertisements, humor appeal is frequently used in the advertising message content of some brands. The subject of this study is the analysis of the formation of humorous content through the use of advertising appeals in line with the parallel progression of the advertising slogan and advertising content of the Red Bull Energy Drink product, a global brand. The Use of Humor in Advertising in order to contribute to the literature, taking into account the studies carried out in the field using the qualitative method (such as theses, articles, books, projects); An Indicative Scientific Review on the Red Bull Example has been discussed. The first part of the study includes literature research. In the second part, the attractions of using humor in advertising are explained along with its conceptual definition and various methods. In the third part, the humorous methods used in the visual and auditory advertising messages of four (4) advertisements randomly selected from among the advertisements of the Red Bull Energy Drink brand published both on national television channels and on the internet between 2020-2023 are discussed, based on the semiotic technique of Roland Barthes. A semiotic analysis was made.