The 'Buying Time' concept in southeast Asia: security and development in Malaysia, Singapore, and İndonesia, 1967–1975
Güneydoğu Asya'da 'Zaman Kazanma' konsepti: Malezya, Singapur ve Endonezya'da güvenlik ve kalkinma, 1967–1975
  1. Tez No: 893793
  2. Yazar: WIDY NOVANTYO SUSANTO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEİSBRODE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
1967 yılında Birleşik Krallık ve 1969'da ise Amerika Birleşik Devletleri, Güneydoğu Asya'daki askeri varlıklarını kademeli olarak sona erdirmek istediklerini duyurdular. Bu tez çalışması, Vietnam Savaşı döneminde Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) devletlerinin- Malezya, Singapur ve Endonezya – ANZUK (Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık) ve ABD askeri güçlerinin Güneydoğu Asya'dan yaklaşmakta olan çekilmelerine verdikleri tepkiyi ele alır. Özellikle, Malezya, Singapur ve Endonezya'nın zaman kazanma konseptini benimseyerek –yani kendi ekonomilerini geliştirmek için zaman kazanmak maksadıyla Amerika Birleşik Devletleri ve ANZUK'tan Güneydoğu Asya'daki ekonomik, askeri ve siyasi varlıklarını sürdürmelerini talep ederek – Amerika Birleşik Devletleri'nin egemen olduğu bir bölgesel güç yapısını yücelttiği ve meşrulaştırdığı savunulur. Vietnam Savaşı boyunca ASEAN devletleri ekonomik ve askeri destek yoluyla Güneydoğu Asya'ya bölge dışından müdahale yapılmasını savunan dış politikalar izlediler. Her ülke, Güneydoğu Asya'da Çin ve Sovyet etki ve rekabetini önlemek amacıyla FPDA'yı (Beş Güç Savunma Anlaşmaları) onaylarken aynı zamanda sırasıyla Vietnam ve Tayland'da ABD askeri müdahalesi ve varlığını desteklediler. Sonuç olarak Vietnam'daki ABD savaş faaliyetleri Malezya hariç olmak üzere Singapur ve Endonezya'nın ekonomik kalkınmasına önemli katkıda bulundu. Singapur ve Endonezya örneklerinde görüldüğü üzere kalkınma yolunda elde edilen ilerleme, çok uluslu şirketlerin ve uluslararası finans kuruluşlarının oluşturduğu küresel bir ekonomik ağa etkin şekilde katılım sağlayan ABD yanlısı siyasi elitlerin faaliyetlerinin sonucudur. Bu sebeple araştırma, Malezya, Singapur ve Endonezya'nın bölgesel özerklik peşinde yansız ve tarafsız devletler olduğunu savunan geleneksel görüşe karşı çıkar. Aynı zamanda Güneydoğu Asya'daki gelişmekte olan milletlerin ABD önderliğindeki uluslararası düzene verdikleri desteğe ilişkin tarihsel öznelliklerine açıklama getiren bir inceleme sunar.
Özet (Çeviri)
In 1967, the U.K. and in 1969, the U.S. announced plans to phase out their military presence in Southeast Asia. This dissertation examines the reactions of ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) states–Malaysia, Singapore, and Indonesia–to the impending withdrawal of ANZUK (Australia, New Zealand, U.K.) and U.S. military forces from Southeast Asia during the Vietnam War. It argues that by adopting the buying time concept–urging the U.S. and ANZUK to maintain their economic, military, and political presence in Southeast Asia to buy time to develop their economies–Malaysia, Singapore, and Indonesia upheld and legitimized a regional power structure dominated by the U.S. Throughout the Vietnam War, they pursued foreign policies advocating for extra-regional interference in Southeast Asia through economic and military assistance. They endorsed the FPDA (Five Power Defense Arrangements) to prevent Chinese and Soviet influence and competition in Southeast Asia while supporting U.S. military intervention and presence in Vietnam and Thailand. Consequently, with the exception of Malaysia, the U.S. war effort in Vietnam significantly contributed to the economic development of Singapore and Indonesia. In the cases of Singapore and Indonesia, the progress in development resulted from pro-U.S. political elites participating in a global economic network of multinational corporations and international financial institutions. This research challenges the conventional view that Malaysia, Singapore, and Indonesia were non-aligned and neutral states in pursuit of regional autonomy. It provides an analysis that accounts for the historical agency of developing nations in Southeast Asia in bolstering a U.S.-led international order.