Çanakkale ilinin bitkisel ve hayvansal biyokütle açısından atık miktarı ve potansiyelinin araştırılması
Investigation of the waste amount and potential of plant and animal biomass in Çanakkale province
  1. Tez No: 893825
  2. Yazar: ALPER DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL EBRU ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnsanlık varoluşundan itibaren enerjiye ihtiyaç duymuştur. Sanayi devrimi ile birlikte elle üretimin yerini makineler almıştır. Takiben dünya nüfusu hızlı bir artış göstermiştir. Teknolojinin de gelişimiyle enerjiye olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır. Enerji üretimi için yoğunlukla kullanılan fosil yakıtların tükenme sürecine girmesi ve daha da önemlisi çevreye verdikleri büyük zararlar neticesinde yenilenebilir enerjiye geçiş bir zorunluluk haline gelmiştir. Diğer fosil kaynaklı enerji türlerine göre daha ulaşılabilir ve uygulanabilir olan biyokütle enerjisi en temel enerji kaynağımızdır. Bu çalışmada Çanakkale ilinin bitkisel ve hayvansal biyokütle enerji potansiyelini belirlemek hedeflenmiştir. Yapılan çalışmanın temelini hayvan sayıları ve bitki ekim alanları oluşturmuştur. Bu temelde Çanakkale ilinin hayvan ve bitki cinslerine göre enerji değerleri tespit edilmiştir. Çanakkale ilinde hayvansal atıklardan yıllık üretilen biyogaz miktarı 91.907.072 m3, bitkisel atıkların enerji eşdeğeri ise 3.617,7542 TEP olarak hesaplanmıştır. Teorik olarak hayvansal atıklardan 433,18 GWh, bitkisel atıklardan 42.017,53 MWh elektrik enerjisi üretmek mümkündür. Tespit edilen değerlerle Çanakkale ilinin Türkiye'nin hayvansal ve bitkisel biyokütle enerji potansiyeline oranına ulaşılmıştır. İleride yapılacak çalışmalara rehber olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity has needed energy since its inception. With the Industrial Revolution, machines replaced manual production. Subsequently, the world population showed a rapid increase. With the development of technology, our need for energy is growing every day. Due to the depletion process of fossil fuels, which are predominantly used for energy production, and more importantly, their significant environmental damage, the transition to renewable energy has become a necessity. Compared to other fossil-based energy sources, biomass energy, which is more accessible and feasible, is our primary energy source. This study aims to determine the plant and animal biomass energy potential of Çanakkale province. The foundation of the study consists of animal numbers and plant cultivation areas. Based on this foundation, energy values were identified according to the animal and plant species in Çanakkale province. The annual biogas amount produced from animal waste in Çanakkale province was calculated to be 91,907,072 m3, and the energy equivalent of plant waste was calculated to be 3,617.7542 TOE. Theoretically, it is possible to produce 433.18 GWh of electricity from animal waste and 42,017.53 MWh from plant waste. With the identified values, the ratio of Çanakkale province's animal and plant biomass energy potential to Turkey's total potential was determined. It is intended to guide future studies.