Galaktik 12 gezegenimsi bulutsunun element bolluklarının belirlenmesi
Determination of elemental abundances in Galactic 12 planetary nebulae
- Tez No: 893827
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Gezegenimsi bulutsuların element bolluklarının incelenmesi, galaksilerin kimyasal evrimi hakkında kritik bilgiler sağlar. Bu tez çalışmasında, HASH kataloğundan seçilen Galaktik 12 Gezegenimsi Bulutsunun Helyum, Azot, Oksijen, Neon, Argon, Kükürt elementlerinin bollukları incelenmiştir. Bu amaçla TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinde (TUG)'da bulunan RTT150 teleskobuna takılı TFOSC tayfçekerinden alınan veriler kullanılmıştır. İncelenen Galaktik 12 Gezegenimsi Bulutsu için belirlenebilen yayınım çizgilerinden elektron sıcaklığı, elektron yoğunluğu ve sönümleme için c(Hβ) değerleri hesaplanmıştır. Bununla birlikte farklı programlar (Image Reduction and Analysis Facility (IRAF), Automated Line Fitting Algorithm (Alfa), PyNeb ve Nebular Empirical Abundance Tool (Neat)) kullanılarak incelenen gezegenimsi bulutsuların iyonik bollukları, iyonik düzeltme faktörü (ICF) ve element bollukları belirlenmiştir. Elde edilen element bollukları Galaktik şişkin bölge, disk ve halo için verilen değerlerle çoğunlukla uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigating the elemental abundances of planetary nebulae provides critical information about the chemical evolution of galaxies. In this thesis study, the abundances of Helium, Nitrogen, Oxygen, Neon, Argon, Sulfur elements in Galactic 12 Planetary Nebulae selected from the HASH catalogue were investigated. For this purpose, data obtained from the TFOSC spectrograph attached to the RTT150 telescope located at the TUBITAK National Observatory (TUG) were used. From the emission lines determined for the Galactic 12 Planetary Nebulae, electron temperature, electron density, and c(Hβ) values for extinction were calculated. In addition, ionic abundances, ionic correction factor (ICF) and element abundances of the planetary nebulae were determined using different programs ((Image Reduction and Analysis Facility (IRAF), Automated Line Fitting Algorithm (Alfa), PyNebve Nebular Empirical Abundance Tool (Neat)). It was observed that the obtained element abundances were mostly consistent with the values given for the Galactic bulge, disk and halo.