Akut pankreatit nedeniyle tepecik eğitim ve araştırma hastanesi'nde yatan hastaların laboratuvar parametrelerinin mortalite üzerinde etkisinin geriye yönelik çalışması
- Tez No: 893835
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SİNAN AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Akut pankreatit (AP), yaşam süresinin uzaması , obezite, tanısal yöntemlerin kullanımının artışına bağlı insidansı artan gastrointestinal sistemle ilgili en sık hastaneye yatış gerektiren hastalıklardan biridir. Akut pankreatit nedenleri en sık biliyer olmak üzere, alkol, hipertrigliseridemi, hiperkalsemi, ilaç ilişkili, otoimmün (Oİ), herediter/genetik ve anatomik anomalilerdir. Çalışmamızın amacı AP'de yaş, cinsiyet, hastaneye başvuru, 48.saat ve yatış süresince takip edilen laboratuvar bulgularının pankreatit tipi ve komorbid hastalıkların mortalite üzerine etkisini araştırmak ve ön görüde bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli retrospektif olarak tasarlanmıştır. Çalışmamıza S.B.Ü. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve Dahiliye YBÜ servisinde Ocak 2018 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında yatan , takiplerinde vefat eden ve taburcu olan 18 yaş ve üzeri, AP tanısı alarak yatışı yapılan hastalar alındı. Cinsiyet farketmeden AP tanısı alıp mortalite gelişmeyen rastgele 141 hasta ve bu tarih aralığında mortalite gelişen 57 hasta dahil edilmiştir. AP dışı bir nedenle servis takibi yapılırken AP gelişen hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların yaşları, cinsiyeti, komorbid hastalıkları, ilaç kullanımı,ve laboratuvar bulguları HBYS(Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) üzerinden ele alınmıştır. Hastanın acil servise başvuru zamanı 0. saat kabul edilmiştir. 0 ve 48. saat hemogram ve biyokimya sonuçları değerlendirilmiştir. 0. saatte: hemoglobin, hematokrit, lökosit sayısı, nötrofil ,lenfosit, trombosit, CRP, glukoz, üre, kreatının, AST, ALT, ALP,GGT, LDH, T.Bilirubin , D.Bilirubin, albumin, amilaz, lipaz, kalsiyum(Ca), T.Koleterol,trigliserid değerleri, 48. saatte: hematokrit, lökosit , nötrofil, lenfosit, üre, kreatinin, CRP, amilaz , lipaz ile yatışı süresince görülen maksimum kreatinin , CRP, prokalsitonin ,lökosit değerleri , 0. ve 48 .saat nötrofil lenfosit oranı (NLO) incelenmiştir. Bu laboratuvar değerlerinin mortalite gelişmesi ile ilişkisi analiz edilmiştir. Bulgular:Mortalite gelişmesinde cinsiyet ve etiyolojiye göre sınıflandırıldığında anlamlı farklılık görülmedi(p=0,459).
Özet (Çeviri)
Objective:Acute pancreatitis (AP) is one of the most common diseases requiring hospitalization related to the gastrointestinal system, the incidence of which is increasing due to increased life expectancy, obesity, and the increase in the use of diagnostic methods.Causes of acute pancreatitis are most commonly biliary, alcohol, hypertriglyceridemia, hypercalcemia, drug-related, autoimmune (OI), hereditary/genetic and anatomical anomalies.Purpose of our study is to investigate and predict the effects of age, gender, hospital admission, 48th hour and laboratory findings followed during hospitalization, type of pancreatitis and comorbid diseases on mortality. Materials and Methods:This study was designed as a single-center retrospective study.Our study included patients aged 18 and over, who were hospitalized in the Gastroenterology and Internal Medicine ICU service of T.C.University of Health Sciences, İzmir Tepecik Health Application and Research Center between January 2018 and May 2023, died during follow-up, and were discharged, and were diagnosed with AP.Regardless of gender, 141 randomly diagnosed patients with AP who did not develop mortality and 57 patients who developed mortality within this date range were included.Patients who developed AP while being followed up in the service for a reason other than AP were not included in the study.The ages, gender, comorbid diseases, medication use, and laboratory findings of the patients were handled through HIS (Hospital Information Management System)The patient's admission time to the emergency department was accepted as hour 0. 0 and 48th hour hemogram and biochemistry results were evaluated..At hour 0: hemoglobin, hematocrit, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet, CRP, glucose, urea, creatinine, AST, ALT, ALP,GGT, LDH, T.Bilirubin, D.Bilirubin, albumin, amylase, lipase, calcium( Ca), T. Cholesterol, triglyceride values,At the 48th hour: hematocrit, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, urea, creatinine, CRP, amylase, lipase, maximum creatinine, CRP, procalcitonin, leukocyte values seen during the hospitalization, neutrophil lymphocyte ratio (NLR) at 0 and 48 hours were examined.The relationship between these laboratory values and the development of mortality was analyzed. Results: When classified according to gender and etiology, no significant difference was observed in the development of mortality (p=0.459). The study included 57 patients who developed mortality and 141 patients who did not develop mortality.Of the patients who died, 19 (33.3%) were under the age of 65, and 38 (66.6%) were over the age of 65.