Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ile cesaret ve spora özgü başarı motivasyonlarının incelenmesi
Examination of university students' personality traits, courage and sports-specific success motivations
  1. Tez No: 893836
  2. Yazar: ECE SELEN TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Üniversite Öğrencilerinin Kişilik Özellikleri ile Cesaret ve Spora Özgü Başarı Motivasyonlarının İncelenmesi Bu araştırmanın amacı; 2022-2023 öğretim döneminde Trabzon Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesinin Spor Bilimleri Fakültelerinde okuyan öğrencilerin Kişilik Özellikleri ile Cesaret ve Spora Özgü Başarı Motivasyonlarını farklı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın evrenini“Trabzon Üniversitesi”,“Ondokuz Mayıs Üniversitesi”ve“Atatürk Üniversitesi”Spor Bilimleri Fakültelerinde okuyan öğrenciler; örneklemini ise çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen ve tesadüfi yöntemle belirlenen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından olan tarama modellerinden ilişkisel tarama modeline dayalı olarak hazırlanmıştır. Verilerin toplanması aracı için,“Kişisel Bilgi Formu”,“Gosling, Rentfrow ve Swann”(2003) tarafından geliştirilen ve“Atak”(2013) tarafından Türk kültürüne uyarlanan“Kişilik Ölçeği”,“Konter ve Johan”(2012) tarafından geliştirilen“Sporda Cesaret”ölçeği ile“Willis”(1982) tarafından geliştirilen Türkiye'deki geçerlilik ve güvenilirlik çalışması“Tiryaki ve Gödelek”tarafından yapılan (1997)“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”'nden yararlanılmıştır. Ölçeklerle elde edilen veriler istatistiksel analiz için SPSS 26.00 (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, Illinois, United States) paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analiz olarak verilerin normal dağılım göstermesinden ötürü; ikili gruplar için t-testi, ikiden daha fazla olan gruplar için ise tek yönlü varyans analiz testi (ANOVA); ayrıca ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Examination of University Students' Personality Characteristics, Courage and Sports-Specific Achievement Motivations The purpose of this research; To examine the Personality Characteristics, Courage and Sports-Specific Achievement Motivations of students studying at the sports science faculties of Trabzon University, Ondokuz Mayıs University and Atatürk University in the 2022-2023 academic year in terms of different variables. The population of the research is students studying at the sports science faculties of“Trabzon University”,“Ondokuz Mayıs University”and“Atatürk University”; The sample consists of students who want to participate in the study voluntarily and are determined by random method. The research was prepared based on the relational screening model, one of the quantitative research approaches. For the data collection tool,“Personal Information Form”,“Personality Scale”developed by“Gosling, Rentfrow and Swann”(2003) and adapted to Turkish culture by“Atak”(2013),“Courage in Sports”scale developed by“Konter and Johan”(2012) and“Willis”(1982). The validity and reliability study in Turkey of the“Sport-Specific Achievement Motivation Scale”, developed by Tiryaki and Gödelek (1997), was used. SPSS 26.00 (Statistical Package for Social Sciences, Chicago, Illinois, United States) package program was used for statistical analysis of the data obtained from the scales. Due to the normal distribution of the data in statistical analysis; t-test for groups of two, and one-way analysis of variance test (ANOVA) for groups of more than two; Additionally, Pearson correlation tests were applied to determine the relationship between the scales.