Spondiloartritlerde tedavi cevabının öngörülmesinde sistemik immün inflamasyon indeksi kullanılabilir mi?
Can the systemic immune inflammation index be used to predict treatment response in spondyloarthritis?
  1. Tez No: 893839
  2. Yazar: DENİZ ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KIVANÇ CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Amacımız, sistemik immün inflamasyon indeksi (SII), sistemik inflamasyon yanıt indeksi (SIRI), nötrofil-lenfosit oranı (NLR), platelet-lenfosit oranı (PLR), lenfosit-monosit oranı (LMR) ve ortalama trombosit hacminin (MPV) spondiloartritte (SPA) tedavi yanıtının belirlenmesinde kullanılıp kullanılamayacağını belirlemektir. Metot: Çalışmamıza başlangıçtan itibaren aynı biyolojik hastalığı modifiye edici ilaç (bDMARD) veya hedefe yönelik sentetik hastalığı modifiye edici ilaç (tsDMARD) ile tedaviye devam eden 64 ve ilk bDMARD veya tsDMARD sonrası primer veya sekonder yanıtsızlık nedeniyle ilacı değişmesi gereken 64 SPA hastası dahil edildi. Çalışmamız retrospektif olarak yapıldı. İlaçla ilişkili alerjik reaksiyon gelişen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, meslek, sigara kullanma durumu, vücut kitle indeksi, fibromiyalji sendromu (FMS) varlığı, bDMARD veya tsDMARD öncesi konvansiyonel sentetik hastalığı modifiye edici ilaç (csDMARD) kullanımı ve bDMARD veya tsDMARD kullanım süreleri kaydedilmiştir. İlaç değişimi gerekmeyen gruptaki gönüllülerin 0.,3.,6. ve 12. aylarda NLR, PLR, LMR, MPV, SII, C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve SIRI değerleri kaydedildi. İlaç değişimi gereken gruptaki gönüllülerin kullandığı her bDMARD veya tsDMARD için kullanım süresine de bağlı olarak minimum 0. ve 3. aylarda; maksimum 0., 3., 6. ve 12. aylarda NLR, PLR, LMR, MPV, SII, CRP, ESH ve SIRI değerleri kaydedildi. Sonuçlar: İlaç değişimi gerekmiş ve gerekmemiş gruplar arasında yaş ve vücut kitle indeksi açısından anlamlı bir fark yoktu. Aynı bDMARD veya tsDMARD ile devam eden grubun 37'sini erkek ve 27'sini kadın hastalar oluşturmuştur. Biyolojik DMARD veya tsDMARD'ı değişmesi gereken grubun 34'ünü erkek ve 30'unu kadın hastalar oluşturmuştur. 2 grup arasında cinsiyet dağılımı açısından anlamlı bir fark yoktu. İlaç değişimi gerekmiş olan ve başlangıçtan itibaren aynı bDMARD veya tsDMARD ile devam edebilmiş gruplar arasında 0. hafta NLR, PLR, LMR, MPV, CRP, ESH, SII ve SIRI değerleri açısından anlamlı bir fark yoktu. İlaç değişimi gerekmiş ve gerekmemiş gruplar arasında 3. ay NLR, LMR, MPV, SII ve SIRI değerleri açısından anlamlı bir fark yoktu. 2 grup arasında 3. ay PLR, CRP ve ESH değerlerinde anlamlı bir fark vardı. PLR, CRP ve ESH değerleri ilaç değişimi gerekmiş olan grupta daha yüksekti. İncelenen parametrelerin ilk 3 aydaki değişiminin ilaçta kalımı öngörmesinde kullanılabilecek bir eşik değer saptamak için yaptığımız ROC analizinde SII'daki azalma için kesme değeri 154,96 birim için %41 sensitivite ve %41 spesifite ile ilaçta en az 1 yıl kalımı öngörebileceğini saptadık. Benzer şekilde NLR'deki azalma için kesme değeri 0,51 birim için ilaçta kalımın ancak %47 sensitivite ve %45 spesifite ile öngörülebileceğini bulduk. PLR'deki azalma için kesme değeri 16 birim için ilaçta kalımı öngörmede ancak %35 sensitivite ve %38 spesifiteye ulaşılabiliyordu. Sonuç: Hematolojik indekslerden üretilen parametreler kolay ulaşılır ve maliyeti düşük olsalar da, literatürde birçok farklı klinik durumda çeşitli oranlarda yararlılıkları gösterilmiş olsa da biz çalışmamızda SPA hastalarında tedavi cevabını öngörmede yararlı olmadıklarını saptadık. Söz konusu parametrelerin başlangıç düzeyleri de, tedavi başlandıktan sonraki ilk 3 aydaki değişimleri de uzun dönem tedavide kalımı öngörmede yeterli yararlılığı sağlayamamaktadır. FMS varlığı tedavide kalımı belirlemede önemli bir faktör olarak dikkat çekmektedir. Konvansiyonel tedavilere dirençli hastalık aktivitesi nedeniyle bDMARD veya tsDMARD başlanması gerekmiş olan hastalarda primer yanıtsızlık ya da sekonder yanıtsızlık nedeniyle tedavi değişikliği yapılması gerektiğinde eşlik edebilecek FMS açısından dikkatli olunmalı, kullanılan hastalık aktivitesi ölçeklerinin subjektif oldukları, eşlik edebilecek FMS varlığından etkilenebilecekleri unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim was to determine whether the systemic immune inflammation index (SII), systemic inflammation response index (SIRI), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR) and mean platelet volume (MPV) can be used to determine treatment response in spondyloarthritis (SPA). Methods: Our study included 64 SPA patients who continued treatment with the same biologic disease-modifying drug (bDMARD) or targeted synthetic disease-modifying drug (tsDMARD) from baseline and 64 SPA patients who required a drug change due to primary or secondary non-response after initial bDMARD or tsDMARD. Our study was performed retrospectively. Patients who developed drug-related allergic reactions were excluded. Age, gender, occupation, smoking status, body mass index, presence of fibromyalgia syndrome (FMS), use of conventional synthetic disease modifying drugs (csDMARD) before bDMARD or tsDMARD, and duration of bDMARD or tsDMARD use were recorded. NLR, PLR, LMR, MPV, SII, C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR) and SIRI values were recorded at months 0, 3, 6 and 12 in the volunteers in the group that did not require drug exchange. NLR, PLR, LMR, MPV, SII, CRP, ESR, ESR and SIRI values were recorded for each bDMARD or tsDMARD used by the volunteers in the group requiring a drug change at minimum months 0 and 3 and maximum months 0, 3, 6 and 12, depending on the duration of use. Results: There was no significant difference in age and body mass index between the groups with and without drug switching. In the group that continued with the same bDMARD or tsDMARD, 37 were male and 27 were female. In the group whose biologic DMARD or tsDMARD had to be changed, 34 were male and 30 were female. There was no significant difference in gender distribution between the 2 groups. There was no significant difference in week 0 NLR, PLR, LMR, LMR, MPV, CRP, ESR, ESR, SII and SIRI values between the groups who required a drug change and those who were able to continue with the same bDMARD or tsDMARD from baseline. There was no significant difference in NLR, LMR, MPV, SII and SIRI values at 3 months between the groups with and without drug switch. There was a significant difference in 3rd month PLR, CRP and ESR values between the 2 groups. PLR, CRP and ESR values were higher in the group that required a drug change. In the ROC analysis we performed to determine a threshold value that can be used to predict the change in the first 3 months of the parameters examined in the first 3 months, we found that when the cut-off value for the decrease in SII was taken as 154.96 units, it could predict at least 1 year on medication with 41% sensitivity and 41% specificity. Conclusion: Although parameters derived from hematologic indices are easily accessible and cost-effective, and their usefulness has been demonstrated in the literature in many different clinical conditions at various rates, we found that they are not useful in predicting treatment response in SPA patients in our study. Neither the baseline levels of these parameters nor their changes in the first 3 months after treatment initiation provide sufficient usefulness in predicting long-term treatment survival. The presence of FMS draws attention as an important factor in the determination of treatment survival. In patients who had to be started on bDMARD or tsDMARD due to refractory disease activity to conventional therapies, caution should be taken in terms of accompanying FMS when treatment change is required due to primary non-response or secondary non-response, and it should be kept in mind that the disease activity scales used are subjective and may be affected by the presence of accompanying FMS.