Mersin- Anamur karayolları T3 Tünelindeki karstik boşlukları iyileştirme yöntemleri
Methods to improve karst gaps in Mersin- Anamur highways T3 Tunnel
- Tez No: 893841
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tez kapsamında Mersin-Anamur Karayolu, Sipahili mevkiinde, T-3 Tüneli ismi ile anılan tünel yapımı işinde tünel güzergahı ve çevresinin jeolojisi, tünel kazı/destek sınıfları, karşılaşılan karstik boşlukların iyileştirilme yönteminin yorumlanmasını, alternatif öneriler sunulması ve değerlendirmeler incelenmiştir. Mersin-Anamur-13.Bl.Hd. Devlet Yolu, Projesi T-3 Tüneli, Km:142+300-148+875 arasını kapsamakta olup bu haliyle tünelin toplam uzunluğu 6575 metredir. Çift tüp olarak tasarlanan tünelde maksimum örtü kalınlığı Km:146+210'da 377 metredir. Tünel çift tüp olup, yol ise 2x2 ve23-26 m platform genişliğine sahiptir. Tünelin güzergahı, İnfa-Kambriyen yaşlı Sipahili Formasyonuna ait karstik özellikli kristalize kireçtaşı, düşük dereceli metamorfîzma izleri taşıyan meta-konglomera, çakıllı kalkşist, fillat, klorit şist ardalanmasından oluşan litolojilerden meydana gelmiştir. Kaya kütlelerinin davranışlarını, kaya kütlesi sınıflandırma sistemleri tarafından önerilen ilişkiler, literatür değerlerine ampirik ve analitik yöntemlerle yapılan tünel kazısı ve destekleme sistemi tasarımında kullanılacak değişkenler ve araziden toplanan bütün bilgilerin detaylı bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Tünel güzergahında kireçtaşı geçilen km;148+159,81–148+167,31 ile Km;148+283,81–148+286,31 arasında karstik boşluklar geçilmiştir. Karstik boşlukların iyileştirilmesi, reçine esaslı organik köpük ajanı ile oluşturulan hafif dolgu betonu yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the geology of the tunnel route and its surroundings, tunnel excavation/support classes, interpretation of the improvement method of the encountered karstic cavities, presentation of alternative suggestions and evaluations were examined in the tunnel construction work called T-3 Tunnel in Sipahili location of Mersin-Anamur Highway. Mersin-Anamur-13.Bl.Hd. State Road, Project T-3 Tunnel, covers the area between Km: 142+300-148+875 and the total length of the tunnel is 6575 meters. The maximum cover thickness in the tunnel designed as a double tube is 377 meters at Km: 146+210. The tunnel is a double tube and the road has a platform width of 2x2 and 23-26 m. The route of the tunnel consists of lithologies consisting of karstic crystallized limestone belonging to the Infa-Cambrian aged Sipahili Formation, meta-conglomerate with traces of low-grade metamorphism, pebbly calcschist, phyllite and chlorite schist alternation. A detailed evaluation was made of the behavior of rock masses, the relationships suggested by rock mass classification systems, the variables to be used in tunnel excavation and support system design based on empirical and analytical methods based on literature values, and all the information collected from the field. On the tunnel route, karst cavities were passed between km;148+159.81–148+167.31 and km;148+283.81–148+286.31, where limestone was passed. The improvement of karst cavities was carried out using the lightweight filler concrete method created with a resin-based organic foaming agent.